Sanatçı Esra Kizir Gökçen: “Bu sergiye dair her şey, 50. yaşımı kutlamaya 365 gün kala başladı…”

Merjam Yazar: Merjam 11 Kasım 2021

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Londra’dan İstanbul’a göç eden sanatçı Esra Kizir Gökçen, küresel pandemi ile birlikte birey olarak kendi duygusal ve düşünsel akışına odaklandı. Sanatçı 50. Yaşını kutlarken anlamlı bir projeye imza atıyor. İşte detaylar…

Sanatçı Esra Kizir Gökçen: “Bu sergiye dair her şey, 50. yaşımı kutlamaya 365 gün kala başladı…”

Londra-Westminster Charing Cross Kütüphanesi bünyesinde 24 Kasım – 5 Aralık 2021 tarihleri arasında, Esra Kizir Gökçen, 365 sayfa görsel günlüğünden 40 parçalık bir seçkiyi izleyiciyle buluşturuyor.

Bir yıl boyunca her gün çizdiği desenleri sergileyecek

Sanatın iyileştirici ve birleştirici gücüne inananan Esra, küresel pandeminin kaygı ve belirsizlikleri yaşanırken izleyicilerini teşvik etmek ve moral vermek amacıyla 50.yaş gününün anısına topluma bir hediye sunmak fikriyle bu projeye basladı. 365 Desen Projesi, 12 Mayıs 2020’den 12 Mayıs 2021’e kadar her gün hiçbir plan ve ön hazırlık olmadan çizdiği desenlerinden oluşuyor.

Sanatçı, İstanbul’dan Londra’ya göç etmesi sürecinin ardından başlayan küresel pandemi ile birlikte birey olarak kendi duygusal ve düşünsel akışına odaklandı. Evde kalarak bizleri sosyalleşmekten uzaklaştıran pandemi sürecinde aramızdaki iletişimi sürekli kılmak, ürettiklerini paylaşarak bu dönemi daha keyifli geçirmemize katkıda bulunmak, yalnızlık hissini hafifletmek amacıyla harekete geçti. Her gün bir desen çizdi ve sosyal medyada paylaştı. İzleyicilerini desen çizmeye, kendilerini görsel çizimlerle ifade etmeye ve paylaşmaya, kendi deyimiyle 365 DRAWINGS CHALLENGE’a katılmaya davet etti.

“365 Gün Projesi zihin ve gözler için bir şölen”

Küratör Renee Rilexie “ Çoğu sanatçının sessiz yaratım sürecinin ardından açıklama yapacağı çapta bir proje için Esra tam tersini yaparak cesurca eleştirilere açık sosyal medya ortamında, bir yıl boyunca her gün desenleriyle izleyicileri günlük yaşamına davet etti. 365 Gün Projesi zihin ve gözler için bir şölen.”

24 Kasım – 5 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek olan sergide, 365 görsel günlükten seçilen 40 adet desen sergilenecek. Görsel günlüğün tamamından bir kitap hazırlandı ve 365 adet basıldı. Bu proje kitaplarının her biri sanatçı tarafından imzalanmış ve numaralandırılmış bir şekilde sergide yer alacak.

İzleme: 24 Kasım – 5 Aralık 2021 tarihleri arasında, Pzt – Cuma: 10:00 – 19:00, Cts: 10:30 – 14:00 ve Paz: 11:00 – 17:00 saatlerinde. Ve aynı tarihlerde, online olarak sanatçının internet sayfasından sanal versiyonu da yayınlanacak.

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio