Reuven Israel’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi “Slip Slidin”

Merjam Yazar: Merjam 19 Mayıs 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Sevil Dolmacı Art Gallery, ünlü heykel sanatçısı Reuven Israel'in Türkiye'deki ilk kişisel sergisi “Slip Slidin”e ev sahipliği yapıyor.

Reuven Israel’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi “Slip Slidin”

Sevil Dolmacı Art Gallery, Reuven Israel’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi “Slip Slidin”i izleyiciyle buluşturuyor. Son on yıla yayılan yirmiden fazla heykel ve desenin yanı sıra sanatçının sergi için özel olarak ürettiği eserler, 11 Mayıs – 14 Haziran günlerinde Sevil Dolmacı Art Gallery’nin görkemli binası Villa İpranosyan’da beğeniye sunuluyor.

Her eser, seri üretim gibi görünecek kadar titizlikle işleniyor

Brooklyn, New York’ta yaşayan ve çalışmalarını sürdüren heykeltıraş Reuven Israel’in eserleri çoğunlukla makine yapımı izlenimi veren muntazam heykeller olarak görünse de bunun sanatçının özenle yarattığı bir yanılsama olduğu dikkat çekiyor. İçeriklerin 3D baskı ve dijital olarak yaratıldığı çağımızda Israel, ahşap seçimi ve şekillerin yaratılmasından renk ve bitişlere kadar her bir heykelin elle yapılması sürecinde çalışmalarını, yavaş, insani çaba ve zevklere dayandırıyor. Her eser, seri üretim gibi görünecek kadar titizlikle işleniyor.

Serginin ismi, Paul Simon’ın “Slip Slidin’ Away” şarkısından ilham alıyor:

“Slip slidin’ away

Slip slidin’ away

You know the nearer your destination

The more you’re slip sliding away…”

Paul Simon’ın varoluşsal şarkı sözleri, Israel’in eserleri için uygun bir metafor oluşturuyor: Akış halindeki heykeller sürekli evrim halinde ve asla statik nesneler olarak kalmaları gerekmiyor. Sanatçının her eser için oluşturduğu katlama sistemi, gösterildiği mekâna bağlı olarak değişken şekil ve konfigürasyonlara izin veriyor. Israel’in bir sergi süresince eserlerinin konfigürasyonunu değiştirdiği de biliniyor. Böylelikle ziyaretçiler galeriye gerçekleştirecekleri bir sonraki ziyaretlerinde eserleri farklı açılardan deneyimleme şansı buluyorlar.

“UFO (Untitled Folding Objects)” (2019-21) serisine ait heykeller, bulundukları mimariyi sarmalayarak yerleştirilirken, kimi zaman ayakta duran bir figür, bir kemer veya bir spiral tasvir eden bazı katlanır eserler dolaylı olarak günlük yaşamdan referanslar alıyor. Sanatçının yeni üretimi olan duvar işi “Slip Slidin”, yine bu sergide yer alan “FAF (Fast And Furious – Hızlı ve Öfkeli)” (2013) ve “B.E.R. (Bigger Egypt Rumba)” (2014) gibi daha önceki kinetik çalışmalarının devamı niteliğinde sergileniyor. Bu heykellerde ister zemin ister duvar temelli olsun, sanatçı zaman zaman gizli renkleri ve şekilleri ortaya çıkararak, izleyiciyi kendi konfigürasyonlarını yapmaya davet ediyor. Üç boyutlu çalışmalarla diyalog halinde yerleştirilen desenler ise farklı renk ve şekil kombinasyonlarını kağıt üzerine aktararak sanatçının sürecini kavramamıza yardımcı oluyor.

Küratörlüğünü Dr. Kathy Battista’nın yaptığı “Slip Slidin”, 11 Mayıs – 14 Haziran günlerinde Sevil Dolmacı Art Gallery, Villa İpranosyan’da sergilenecek. Aynı zamanda 13 Mayıs Cuma günü saat 11:00’de sanatçı ve küratör eşliğinde gezilecek sergi turu ücretsiz ve halka açık olarak gerçekleşecek.

Kaynak: ALEM

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio