PEKİ AMA NEREDEN ÇIKTI BU PUANTİYELER?

Merjam Yazar: Merjam 19 Ocak 2023

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Kaliteli ve lüks modanın devlerinden Louis Vuitton ile çağdaş Japon sanatçısı Yayoi Kusama’nın noktalarla bezenmiş iç dünyasını, ünlü markanın koleksiyonu ile birleştirdiği tanıtım videoları ve fotoğrafları viral oldu.

PEKİ AMA NEREDEN ÇIKTI BU PUANTİYELER?

Kaliteli ve lüks modanın devlerinden Louis Vuitton ile çağdaş Japon sanatçısı Yayoi Kusama’nın noktalarla bezenmiş iç dünyasını, ünlü markanın koleksiyonu ile birleştirdiği tanıtım videoları ve fotoğrafları viral oldu.

Markanın vitrin ve mağazaları renkli puantiye bezemeleri ile gerçek dışı ortamlara dönüştü.

Marka ilk olarak New York mağazasının vitrininde, sanatçının oldukça gerçekçi robotuna canlı performans sergileterek izleyicide şok etkisi bırakıyor.

İkinci olarak da Tokyo’daki anomorfik (geniş bir görüntüyü sıkıştırarak belirli bir çerçeveye sığdıran billboard) ile gerçekliğin ve sanalın sınırlarını zorluyor. Bu ekrandaki videonun sonunda mankenlerin hepsi yapay zeka ürünü.

Fijital dünyaya geçişte lüks markalar peş peşe müthiş özgün çalışmalar yaparken, bu alanda sıkı rekabet halinde olan Gucci ve LV’nin yaptığı çalışmaları zevkle takip ediyoruz. (Fijital Dünya: gerçek ve sanal dünya arasındaki çizginin bulanıklaşması, birlikte ele alınması.)

YAYOİ KUSAMA

22 Mart 1929 doğumlu, avangarde yapıtlarıyla pek çok sanatçıyı etkilemiş, modern zamanın yaşayan en önemli sanatçılarından biri. Yaklaşık on yaşından beri gördüğü halüsinasyonlardan esinlenerek benekler ve ağlar resmetmeye başlamış. Resim yapmasını istemeyen ailesinin baskısından kaçarak ABD’ye yerleşmiş. Burada puantiye ve nokta desenlerini her disipline uyarlayarak sanatı ile çok ses getirmeyi başararak film yapımcılığı, yayıncılık alanında da dikkat çekmeyi başarmış.

Tokyo’daki ünlü Shibuya’da bulunan dev 3D, enstalasyon ekran sanatçının  çalışmalarını etkileyici bir şekilde halen tanıtmaktadır.

Tokyo şehir merkezinde yoldan geçenler klasik Yayoi Kusama tarzında gerçekliğin sınırlarını zorlayan bir 3D reklamın tadını çıkarmaktadırlar.

Tokyo Shinjuku binasının 155 metrekarelik ekranları dünyanın en bilinen reklam alanlarından biri haline geldi ve pek çok marka şimdiden burayı tercih ediyor.

PUANTİYE KRALİÇESİ’ne neden diye sorulduğunda verdiği yanıt;

Dünyamız evrendeki bir milyon yıldız arasında yalnızca bir noktadır. Puantiye sonsuza giden bir yoldur. Doğayı ve vücudumuzu puantiyelerle yok ettiğimizde çevremizin bütünlüğünün bir parçası oluyoruz.

Bugüne kadar ‘sanat-moda’ ekseninde ilerleyen işbirliklerinin artık teknolojisiz olamayacağını ünlü markaların teknolojinin gücünü sanat ile birleştirerek seyir zevkini arttıran tasarımları ile karşımıza çıkacağını ve bizi bekleyen yeni şovları dört gözle bekliyoruz.

Kreatif Direktör

Leyla Çam

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio