Palto seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?

Merjam Yazar: Merjam 27 Aralık 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Sezonun vazgeçilmez parçası palto seçiminde nelere dikkat etmeliyiz? Hangi modeller moda? Konuyla ilgili merak edilenleri sizler için yanıtladık. İşte detaylar…

Palto seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?

Soğuk havaların vazgeçilmez parçası paltolar nasıl seçilmeli? Doğru palto seçimi için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Zamansız paltoları daha uzun süre kullanmak için bakım ve temizlik önerileri nelerdir? Gelin birlikte göz atalım.

Zamansız parçalara yatırım

Hızlı tüketimin hızla herkesi etkisi altına aldığı bir dönemi yaşarken biraz durup düşünmeye ihtiyacımız olduğu kesin.. Paltolar uzun yıllar kullanıma müsait keyifli parçalardan biri. Günü kurtarmak, modaya uymak ya da sezonu geçirmek için değilde uzun yıllar severek kullanabileceğiniz bir palto arıyorsanız kaliteli bir seçim yapmanızda fayda var. Kesimi kalıp, dikiş ve işçilik gibi kriterlerden tam not alan bir palto bulduğunuzda asla kaçırmayın. Zira onu yıllarca giyeceğinizden şüpheniz olmasın.

Kumaş bilgisi alın

Görünümünü beğendiğiniz ya da tam da size göre bir model bulduğunuzda aradığınız ‘doğru seçilmiş’ bir palto olduğu yanılgısına kapılmayın. Çünkü görünümüyle dikkatinizi çeken her ürün aslında doğru bir ürün olmayabilir. İç etiketlerinde yer alan kumaş bilgisi o paltonun görünümü kadar sizi ne süre sıcak tutup tutmayacağını gösterecektir. Kaşmir veya yün oranının yüksek olması konu soğuktan koruma ve kalite olduğunda her zaman önemlidir.

Kendiniz için en doğru kesimi keşfedin

Her modelin herkeste aynı durmayacağı gerçeğiyle yüzleşmenin vakti geldi. Hepimizin vücut tipinin farklı olduğunu göz önünde bulundurarak doğru paltoyu bulmak konusunda emin adımlarla ilerleyebilirsiniz. Fonksiyondan sonra içinde “iyi hissetmek” dikkate alınması gereken bir diğer önemli kriter. Unutmamak gerekir ki palto zamansız bir parçadır ve ona sahip olurken modaya değil bedeninize uygun bir modele sahip olmayı tercih edin.

Paltoları uzun yıllar giyinmenin püf noktaları

1.Dışarı çıktığınızda eğer paltonuzu asacak uygun bir yer yoksa genellikle sandalye arkasına katlayıp koymayı tercih ederiz. Buraya kadar bir sorun yok. Ancak katlarken dikkat etmeniz gereken şey dış kısmı yerine astar kısmını gösterecek şekilde katlayıp koymanız. Bu şekilde katlayıp koyduğunuzda paltonuzu daha uzun süre temiz tutabilir ve koruyabilirsiniz.

2. Paltonuzu eve geldiğinizde nasıl astığınız da onun formunu uzun yıllar korumanız için önem taşıyor. Yaka kısmındaki ince ipten astığınızda uzun süre o şekilde bekleyeceği için zamanla formu bozulacaktır. Bunun yerine kalın kenarlı askılara asarak ve şin içine bir doz özen katarak her seferinde paltonuzu asarsanız size uzun yıllar hizmet edecektir.

3. Her kış sezonu sonrasında paltonuzu temizleye verip tüm bahar ve yaz ütülü ve temiz bir şekilde saklayarak rengini de uzun yıllar muhafaza edebilirsiniz. Çünkü bazı lekeler, tozlar gözle görünmese bile zamanla ortaya çıkabilir ve bu uzun sürede oraya yerleşebilir. Sonrasında onlardan kurtulmak zor olacağı için en başta önlem almak ve paltonuzu keyifle kullanmak en iyisi.

Kaynak: Yeşiltopuklar

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio