Omurga sağlığı için 7 öneri!

Merjam Yazar: Merjam 17 Ekim 2021

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Uzun süre bilgisayar karşısında oturmak ve sürekli cep telefonuna bakmak gibi bazı alışkanlıkların omurga sağlığı üzerinde olumsuz etkiler oluşturduğunu belirten uzmanlar, özellikle masa başı çalışanlarda boyun ve bel ağrısı şikâyetinin çok sık görüldüğüne dikkat çekiyor. Uzmanlar, gençlerde çok görülen duruş ve oturuş bozukluklarının da omurga problemlerine zemin hazırladığı uyarısında bulundu. Uzmanlara göre, omurga kaslarını güçlendirmeye ve postüre yönelik egzersizler düzenli olarak yapılmalı, cep telefonu ve bilgisayara bakarken bu cihazlar göz hizasına kaldırılmalı, boyun ve sırtın dik durması sağlanmalı.

Omurga sağlığı için 7 öneri!

Son yıllarda pandemi dönemiyle birlikte daha durağan bir hayat yaşıyoruz. Son bir buçuk yılı aşkın süredir özellikle bazı sektörler evden çalışmayı sürdürüyor. Yapılan araştırmalar, bilgisayar ve telefon kullanımının arttığını gösteriyor. Değişen hayat şeklimize göre omurga sağlığımıza da dikkat etmemiz gerekiyor. Özellikle gençleri ve ileri yaşlarda olan bireyleri etkileyen bu durum ciddi sakatlanmalara davetiye çıkartıyor. İşte omurga sağlığı için 7 altın öneriyi sizler için kaleme aldık.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Nihal Özaras, 16 Ekim Dünya Omurga Sağlığı Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada omurga sağlığının korunmasına yönelik tavsiyelerde bulundu.


Omurganın çok önemli fonksiyonları olduğu unutulmamalı!

Omurganın çok önemli fonksiyonları olduğu unutulmamalı!
İnsan omurgasının boyundan başlayıp kuyruk sokumuna kadar uzanan ve 33 tane omur ismi verilen kemikten oluşan bir yapı olduğunu belirten Doç. Dr. Nihal Özaras, “Omurganın içinde sinir sisteminin çok önemli bir parçası olan omurilik yer alıyor. Omurilikten kollara, bacaklara ve gövdeye giden sinirler çıkar. Ayrıca idrar ve gaita kontrolü gibi fonksiyonlarda çok önemli role sahip olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.


Boyun ve bel bölgesi yıpranmaya çok açık bir alandır, önleminizi alın!

Boyun ve bel bölgesi yıpranmaya çok açık bir alandır, önleminizi alın!
Omurganın boyun, sırt, bel ve kuyruk sokumu olarak 4 bölümden meydana geldiğini ifade eden Özaras, “Özellikle boyun ve bel bölgesi günlük hayatımızda yaptığımız eğilme, kalkma, dönme gibi birçok aktivitede hep hareket halindedir. Bu nedenle de yıpranmaya ve hasar görmeye çok yatkındır. Uzun süre bilgisayar karşısında oturmak, sürekli cep telefonuna bakmak gibi bazı alışkanlıklar, omurga sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratıyor. Özellikle masa başı çalışanlarda boyun ve bel ağrısı şikâyeti çok sık görülüyor. Gençlerde çok görülen duruş ve oturuş bozuklukları da omurga problemlerine zemin hazırlıyor.” diye konuştu.


Omurga kaslarını güçlendirmek için egzersiz şart!

Omurga kaslarını güçlendirmek için egzersiz şart!
Doç. Dr. Nihal Özaras, ‘Vücudumuzun ana taşıyıcı yapısı olan omurgamızın sağlıklı kalması, yaşam kalitemizi devam ettirebilmek için çok önemlidir.’ dedi ve omurga sağlığı için dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:


Otururken ve ayakta dururken doğru postür sürdürmeye çalışılmalı ve omurga kaslarını güçlendirmeye ve postüre yönelik egzersizler düzenli olarak yapılmalı,


Ayakta dururken ve otururken sık sık pozisyon değiştirilmeli, hep aynı noktaların zorlanması engellenmeli, dönerken bel ve boyundan değil ayaklardan dönülmeli,


Cep telefonu ve bilgisayara bakarken bu cihazlar göz hizasına kaldırılmalı, boyun ve sırtın dik durması sağlanmalı,


Market poşeti ve benzeri eşyaları taşırken ağırlık iki ele eşit şekilde bölünmeli, Yerden yük alırken dizlerden eğilmeli ve yük gövdeye yakın tutulmalı,


Ayakta çalışanların tezgâh ve benzeri çalışma alanları kişinin boyuna göre planlanmalı ve eğik çalışmaları engellenmeli.


Masa başı çalışmalarda kullanılan sandalye ve masanın ergonomiye uygun şekilde düzenlenmeli,


Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio