Nijerya’nın ilk tesettürlü güzellik kraliçesi Shatu Garko kimdir?

Merjam Yazar: Merjam 14 Ocak 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Nijerya'nın 44. Güzeli Shatu Garko, geçtiğimiz ay birçok tartışmanın odağına oturdu. Sebebi ise Nijerya’nın ilk tesettürlü güzellik kraliçesi olmasıydı. Şimdi sizlerle Shatu Garko’yu yakından tanıyalım. Sosyal medya paylaşımlarına ve moda anlayışına göz atalım.

Nijerya’nın ilk tesettürlü güzellik kraliçesi Shatu Garko kimdir?

Shatu Sani Garko, bu yıl 44. Nijerya Güzeli seçildi. 18 yaşında olan Garko, ilk tesettürlü model olmasıyla dikkatleri üzerine çekti.  

Üniversite eğitimini yarıda bıraktı

Üniversite eğitimini yarıda bıraktı
Geçtiğimiz aralık ayında yeni taç giyen 2021 Nijerya Güzeli Shatu Garko, 2020'de koronavirüs salgının ortaya çıkmasıyla üniversiteyi yarıda bıraktığını ve mankenliği tercih ettiğini söylüyor. Ancak, başörtüsü takması nedeniyle modellikte bir sürü sorunla karşılaştığını ifade ediyor. 18 yaşındaki Nijeryalı güzel, 9 Aralık'ta Lagos Eyaletinde gerçekleşen güzellik yarışmasında 44. Nijerya Güzeli oldu. Sonrasında bir sürü sorunla karşılaştı.


Channels Television ile yaptığı bir röportajda, 2020 yılında modelliğe nasıl başladığını ve babasını kendisini desteklemesi için ikna etmesi gerektiğini anlattı. “Geçen yıl okuldan mezun oldum. COVID-19 nedeniyle okullar kapalıydı. Bu yüzden modelliğe başlamaya karar verdim. Başladığımda, başörtüm yüzünden benim için pek iyi olmadı.”


"Babamı ikna etmek çok kolay olmadı ama annem destek oldu. Sonunda onaylamadan önce ona her şeyi açıklamak zorunda kaldım. Başörtüm yüzünden beni seçmeyeceklerinden endişeliydim. Çoğu yarışmacı mayo ve bikini giyiyor ve şansımı denemek için Nijerya Güzellik Yarışmasına başvurdum” dedi.


Shatu Garko, Nijerya Güzeli yarışmasını başörtüsü takarak kazanan ilk kadın oldu ancak Müslüman bir topluluk olan Kano'da bu büyük bir yankı uyandırdı. Kano Eyaleti Hibah komutanı Haruna İbn Sina, Shatu Garko'nun ebeveynlerinin BBC Pidgin'e verdiği bir röportaj sırasında tutuklanabileceklerini söyledi. Sebebi ise, kızlarının 2021 güzellik yarışmasına katılmasına izin vermek olduklarını açıkladı.


Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio