“Neyim Var?” uygulaması hastaların doğru polikliniğe gitmesini sağlıyor

Merjam Yazar: Merjam 6 Kasım 2021

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Son dönemlerde hastanelerde yaşanan yoğunluğa Sağlık Bakanlığı’ndan önemli bir adım gerçekleşti. Yapay zekâ destekli “Neyim Var?” uygulaması hastaların doğru polikliniğe gitmesini sağlıyor. Gereksiz kalabalığın ve yanlışlıkların önüne geçiliyor. İşte detaylar…

“Neyim Var?” uygulaması hastaların doğru polikliniğe gitmesini sağlıyor

Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen yapay zekâ destekli “Neyim Var?” uygulaması, hastaların şikâyetlerine yönelik tanı tahminleri yapıyor ve gitmeleri gereken polikliniği bildiriyor.

Türkiye’de her gün yaklaşık 2 milyon kişi muayene oluyor

Ülke genelinde daha kaliteli ve erişilebilir hizmet sunulması amacıyla son teknolojiye sahip şehir hastaneleri ve sağlık tesislerinin sayısı her geçen gün artırılırken dijital sağlık uygulamaları da hayata geçiriliyor. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de her gün yaklaşık 2 milyon kişi muayene oluyor, bunlardan yüzde 6’sı yanlış bölüme başvuruyor. Sağlık Bakanlığınca hastaların yanlış tesise veya branşa gitmelerini önlemek, etkili tedaviyi en kısa sürede almalarını sağlamak amacıyla “Neyim Var?” uygulaması geliştirildi.

Uygulamaya giren hastalar, ana şikâyetlerinin ne olduğunu birkaç farklı yolla belirtebiliyor. Ana şikâyet, otomatik tamamlama özelliğine sahip metin kutusuna yazılarak veya bulunduğu bölge ve belirtilere ilişkin hazır metinler seçilerek iletilebiliyor. Ayrıca şikâyetin bulunduğu bölge üç boyutlu insan modeli üzerinden de seçilebiliyor.

Muhtemel tanılarda muayene öncesinde öğreniliyor  

Bir sonraki aşamada hastaya, ilettiği ana şikâyetle ilgili sorular yöneltiliyor. Hastanın bu sorulara verdiği cevaplar, önceden geçirdiği rahatsızlıklar ve yaptırdığı tahliller uygulamadaki yapay zekâ tarafından değerlendirilerek muhtemel tanı belirleniyor. Uygulamanın son aşamasında hastaya gitmesi gereken poliklinik öneriliyor ve randevu alabilmesi için Merkezi Hekim Randevu Sistemi’ne (MHRS) yönlendiriliyor.

Uygulamaya e-Devlet veya e-Nabız hesabıyla giriş yapılabiliyor

Sağlık Bakanlığının “neyimvar.gov.tr” sitesinden ulaşılabilen uygulamaya e-Devlet veya e-Nabız hesapları kullanılarak giriş yapılabiliyor. Ayrıca, e-Nabız mobil uygulaması veya “enabiz.gov.tr” sitesindeki “Neyim Var?” bölümlerine tıklanarak da “Neyim Var?” uygulamasına geçiş yapılabiliyor.

Kaynak: AA

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio