Moda, botanik ve sanatın sıra dışı uyumu

Merjam Yazar: Merjam 27 Temmuz 2021

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Fransız moda evi Saint Laurent 2022 erkek giyim ilkbahar-yaz koleksiyonunu sundu. Defilede moda, botanik ve sanatın uyumu hayran bıraktı.

Moda, botanik ve sanatın sıra dışı uyumu

ABD’li multimedya sanatçısı Doug Aitken Fransız moda evi Saint Laurent için bitkilerle dolu ve aynalarla kaplı bir enstalasyon hazırladı. Enstalasyonu, markanın 2022 erkek giyim ilkbahar-yaz koleksiyonunun defilesi için hazırlayan Aitken eserini “Green Lens” olarak adlandırdı.

Çalışmanın ekoloji teması, yerel bitki örtüsü seçiminin ötesine geçiyor

Aynalı alüminyum panellerden yapılmış dış cephesiyle dikkat çeken enstelasyon, 1960’lardan beri el değmemiş eski bir askeri karakolda sergilendi. Tuğla kalıntılarının yanında yer alan kurulum, rustik bir araziye bakıyor. Kaleydoskopik heykelin içinde, Venedik ve çevresindeki bölgeye özgü bitkilerden oluşan bir botanik matris yer alıyor. Çalışmanın ekoloji teması, yerel bitki örtüsü seçiminin ötesine geçiyor. Ay sonunda çalışmaların kaldırılmasının ardından adanın çevresine bitki örtüsü yeniden dikilecek. Aitken bir röportajında Green Lens’i “yaşayan bir sanat eseri” olarak nitelendirirken “geçmişi unutmadan geleceğe bakma arzusunu” temsil ettiğini de ekliyor.

“Bu enstalasyon yaşayan bir sanat eseri”

Venedik Lagünü’ndeki La Certosa adasında yapılan kaleydoskopik defile hakkında konuşan Aitken, “Bu enstalasyon yaşayan bir sanat eseri. Fiziksel olarak canlı olan bir şey tasarlamak istedim. İşin çoğu botanik. Neredeyse tüm pandemi sürecinde bu proje üzerinde çalıştım” dedi. Şov boyunca duman makineleri ve renk değiştiren ışıklar da kullanıldı. Arka plandaki doğa sesleri ise adada kaydedildi.

Şovda kullanılan bitkiler de adadan toplandı. Defileye katılan izleyiciler uzun beyaz banklara oturarak şovu izledi. Enstalasyon temmuz ayı sonuna kadar Certosa adasında ziyaretçilerini bekleyecek. Enstalasyon kaldırıldıktan sonra bitkiler adaya geri ekilecek.

ARTnews’e konuşan Aitken “botanik bir matriks” olarak da tanımlanan enstalasyonunu Andrei Tarkovsky filmlerine de benzetti. Defileye katılanlar arasında koleksiyoner François Pinault, tasarımcı Rick Owens ve Vogue genel yayın yönetmeni Hamish Bowles da yer aldı.

Kaynak:Artdog

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio