Lüks moda markları dikkat çeken şehirleri podyuma çeviriyor

Merjam Yazar: Merjam 2 Mayıs 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Lüks moda evleri hayranlarını uzak şehirlere götürmeye devam ediyor. Peki, bu ne kadar sürdürülebilir? Gelecek sezonda moda devlerini nerede göreceğiz? İşte merak edilenler…

Lüks moda markları dikkat çeken şehirleri podyuma çeviriyor

İki yıl önce, koronavirüs moda endüstrisini duraklamaya zorlarken, lüks markaların Malibu’dan Kyoto’ya düzenlediği çok uzaklardaki podyum şovları, bazılarının bir daha asla geri gelmeyeceğini düşündüğü ritüeller arasındaydı. Sınırlar kapalı, uçuşlar iptal edildi ve zora giren ekonomiler (yaklaşan iklim krizi de cabası) Paris ve Milano merkezli markaların 15 dakikalık moda için dünyanın dört bir yanındaki modelleri, stilistleri, fotoğrafçıları, gazetecileri, etkileyicileri ve ünlüleri yeniden uçuracağı fikri giderek zorlaşıyordu.

“Her zaman yeni ve abartılı bir şeyler sunmak istediğimiz için bu kasırgaya sürüklendik”

Louis Vuitton ve Dior’un sahibi olan sektör lideri LVMH’nin yönetim kurulu üyesi Antoine Arnault bile uygulamayı kamuoyu önünde sorguladı: “Moda dünyasının yarısını bir gemi şovu için 48 saat boyunca Rio’ya getirmek güzeldi, ama muhtemelen biraz fazlaydı.” dedi Aralık 2020’de Bloomberg’e. “Belki de bizler her zaman yeni ve abartılı bir şeyler sunmak istediğimiz için bu kasırgaya sürüklendik.”

Ancak o zamandan beri, Louis Vuitton ve Chanel gibi lüks devler bu yıl moda haftası takviminin dışında abartılı uluslararası etkinlikler düzenlemeye geri döndüler; Balenciaga ve Alexander McQueen gibi önceden programlanmış moda haftalarına takılıp kalmış evlerin yanı sıra Jacquemus gibi bazı genç tasarımcı markaları onlara katılıyor.

Hem finansal hem de çevresel maliyetlere rağmen, ticari faydalar karşı konulmaz görünüyor. Destinasyon gösterileri, geleneksel pistlerin sunduklarının ötesinde bir “vov” faktörü ile pazarlama imajı yaratma fırsatları sunar. Ayrıca, rakiplerle dolu gürültülü moda haftaları dışında gösteriler düzenleyerek ve bunları günlerce sürebilen lüks deneyimlerle tamamlayarak, markalar moda haberleri döngüsüne hükmetme şansı yakalıyor ve aslında “sadece benim için bir moda haftası” puanlaması yapıyor.

İlkbahar yazda göreceğimiz defileler

İşte bu bahar lüks moda evlerinin tatil koleksiyonlarını nerede sergileyeceğine dair mini rehber;

29 Nisan: Emilio Pucci, Camille Miceli imzalı ilk tasarımlarını Capri’de sunacak.

5 Mayıs: Chanel, Curise 2023 koleksiyonunu Monako’da gösterecek.

12 Mayıs: Louis Vuitton Curise 2023 koleksiyonu için Kaliforniya’nın San Diego şehrindeki Salk Enstitüsü’yü seçti.

16 Mayıs: Gucci, erkek ve kadın şovunun yeri olarak İtalya’nın Puglia bölgesindeki Castel del Monte’yi açıkladı.

19 Mayıs: Dior Men gösterisi Los Angeles’ta gerçekleşecek.

21 Mayıs: Balenciaga İlkbahar 2023 şovu New York’ta sahnelenecek.

16 Haziran: Dior Cruise 2023 koleksiyonunu Sevilla’daki Plaza de España’da sunacak.

28 Haziran: Max Mara Resort 2023 koleksiyonunu Lizbon’da tanıtacak.

8 Temmuz: Valentino Couture koleksiyonunu Roma’da gösterecek.

Kaynak: Harper’s Bazaar

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio