Kraliçe II. Elizabeth’i hayatını konu alan 8 yapım

Merjam Yazar: Merjam 14 Eylül 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Kraliçe II. Elizabeth’i hayatını konu alan 8 sinema filmi ve diziyi sizler için kaleme aldık. Belgesel tadında yapımları tercih eden sinemaseverler için izlenmesi gerekenler…

Kraliçe II. Elizabeth’i hayatını konu alan 8 yapım

Tarihteki en uzun ömürlü, en uzun hüküm süren İngiliz hükümdarı ve en uzun süre görev yapan kadın devlet başkanı… Evet, II. Elizabeth’ten bahsediyoruz! Yetmiş yıl süren saltanatı 8 Eylül 2022‘de İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde 96 yaşında ölmesiyle son bulan kraliçenin yaşamına daha yakından şahit olmak için aşağıda listelediğimiz ve Kraliçe ll. Elizabeth’i konu alan dizi, film ve belgesellere göz atabilirsiniz.

1- Royal Journey (1951)

Kraliçe II. Elizabeth’in prenses olduğu yıllara dayanan Royal Journey, Prenses Elizabeth ve kocası Edinburgh Dükü Philip’in Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’ne yaptığı beş haftalık ziyaretini konu alıyor. Üstelik Aralık 1951’de vizyona giren Royal Journey, en iyi uzun metrajlı belgesel dalında Kanada Film Ödülü’ne de sahip.

2- A Queen Is Crowned (1953)

A Queen Is Crowned, Christopher Fry tarafından yazılan ve Laurence Olivier tarafından seslendirilen belgesel filmidir. 1953 yılında Kraliçe II. Elizabeth’in taç giyme törenini belgeleyen eser, izleyicilere bu tarihi anlardan birine tanıklık etme imkanı sunuyor.

Üstelik, İngiliz gişesinin en popüler filmlerden biri olan A queen is Crowned, En İyi Belgesel Film Altın Küre Ödülü’nün ilk kazananı olma özelliğini de taşıyor.

3- The Queen (2006)

The Queen, Galler Prensesi Diana’nın ölümünün ardından İngiltere’deki kaotik atmosferi konu alır. Prenses Diana’nın Paris’te bir trafik kazasında ölmesinin ardından Kraliçe II. Elizabeth’in ve ailesinin, bir süre Balmoral Kalesi’nin kapalı kapıları ardında yas tutmaları ülkede büyük bir kargaşaya neden olmuştur. Halk merakla kraliçeden bir açıklama beklemektedir. Üstelik bu durum henüz seçilen Tony Blair üzerinde de baskı oluşturmuştur.

Tüm bu sarsıntılı süreci konu alan film; Peter Morgan tarafından kaleme alındı ve  Stephen Frears tarafından yönetildi.

4- The Queen (2009)

Beş bölümden oluşan belgesel dizi The Queen, her bölümünde Kraliçe II. Elizabeth’in hayatının farklı noktalarına odaklanıyor. Yönetmenliğini Edmund Coulthard, Patrick Reams ve Marion Milne’ın yaptığı bu dizinin her bölüm farklı bir oyuncu ile temsil edilmiş.

Kraliçeyi sırasıyla; Emilia Fox, Samantha Bond, Susan Jameson, Barbara Flynn ve Diana Quick canlandırıyor. Emilia Fox, kız kardeşi Prenses Margaret’ın boşanmış bir personel ile evlenme çabasını ele alan ve yeni yükselen kraliçeyi oynuyor. Samantha Bond, ekonomik krizin baş gösterdiği 70’lerin başındaki kriz ortamıyla mücadele eden kraliçeyi canlandırıyor. Susan Jameson, Güney Afrika’ya yönelik ticari yaptırımlar konusunda Başbakan Margaret Thatcher ile anlaşmazlık yaşanan dönemi; Barbara Flynn 1992’deki sorunlu kraliyet evlilikleri dönemini gözler önüne seriyor. Son olarak da Diana Quick, Prens Charles’ın Camilla Parker-Bowles ile evlenme arzusuna yer veriliyor.

5- A Royal Night Out / Kaçak Prenses (2015)

A Royal Night Out, II. Elizabeth’in henüz prenses olduğu yılları konu alıyor. Bu film ile 2. Dünya Savaşı’nın sona erdiği geceye gidiyoruz. Kral George, balkon konuşması yapmaya hazırlanırken halk büyük bir kutlama yapacaktır. Buckingham Sarayı’nın iki prensesi; Elizabeth ve Margaret de babalarının yanında olmak değil, bu kutlamalarda yer almak istiyordur. Prensesler güçlükle babalarını ikna etmelerinin ardından macera dolu bir geceye sürüklenirler. Doyasıya eğlendikleri bu gecede geleceğin kraliçesi Elizabeth ise Jack isminde kaçak bir askerle tanışır. Böylece, daha önce hiç tatmadığı duygularla tanışır.

Julian Jarrold’ın yönetmen koltuğunda oturduğu 2015 yapımı “A Royal Night Out” filminde; prenses Elizabeth’i Sarah Gadon, Margaret’i ise Bel Powley canlandırıyor.

6- Elizabeth at 90: A Family Tribute (2016)

Elizabeth at 90: A Family Tribute, Kraliçe II. Elizabeth’in 90. doğum gününü anmak için yapılmış bir televizyon belgesel filmidir. Galler Prensi Charles tarafından anlatılan yapıt, John Bridcut tarafından yönetilmiş. 2016 yapımı belgesel, daha önce halka gösterilmemiş olan arşiv görüntülerin olması ile öne çıkıyor.

The Crown

7- The Crown (2016)

Eğer II. Elizabeth’in hayatını ve Birleşik Krallık tarihine meraklı biriyseniz, The Crown dizisi tam da size göre! Dizi, Kraliçe II. Elizabeth’in tahta geçişinden günümüze kadarki Birleşik Krallık tarihine odaklanıyor. Kraliçe rolünün Claire Foy tarafından canlandırıldığı dizide; entrika, siyaset ve aşk dahil olmak üzere daha pek çok temaya rastlamak mümkün.

Senaryosu Peter Morgan tarafından kaleme alınan dizinin yapımcılığını ise Andy Harries üstleniyor. Üstelik dönemi ve olayları detaylarıyla ele alan bu dizi güncel olmasından tanıdık simaları da görmek mümkün. Oyuncu kadrosunda; Olivia Colman, Tobias Menzies, Helena Bonham Carter, Ben Daniels, Jason Watkins, Marion Bailey, Erin Doherty ve Charles Dance yer alıyor.

2020 yılı itibariyle 4. sezonunu yayınlayan The Crown’un 5. sezonunun Kasım 2022’de yayına girecek. Ancak 6. sezonu için hazırlık yapılan dizide, kraliçenin ölümünün ardından çalışmaların durdurulduğu söylentiler arasında.

8- Elizabeth: A Portrait in Parts (2022)

Kraliçe II. Elizabeth’in hayatını konu alan birçok film, dizi ve belgesel mevcut. Ancak uzun metrajlı bir belgesel olma özelliği taşıyan Elizabeth: A Portrait in Parts, 2022 yapımı ile aralarında en güncel olanı.

Elizabeth: A Portrait in Parts için; tarihteki en uzun ömürlü, en uzun hüküm süren İngiliz hükümdarı ve en uzun süre görev yapan kadın devlet başkanı II. Elizabeth’in yetmiş yıl süren saltanatının modern kronolojisi de denebilir.

İngiliz kraliyet ailesini daha yakından tanımak ve kraliçenin hayatındaki önemli olaylar hakkında fikir sahibi olmak isteyenlerin merakını giderecek nitelikteki bu film, Roger Michell imzası taşıyor. Üstelik başarılı yönetmenin ölmeden önceki son filmi olma özelliğine de sahip.

Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio