Karl Lagerfeld’in tasarım eskizleri Paris’teki bir müzayede yer alacak

Merjam Yazar: Merjam 2 Temmuz 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Karl Lagerfeld'in çok etkinlikli emlak müzayedesinin dördüncü ayağı için, çizimleri 6 Temmuz'da Paris'teki Sotheby's'de yapılacak bir müzayedede olacak. 6 Temmuz'da Paris Couture Haftası boyunca yaklaşık 180 çizim görülecek. İşte detaylar…

Karl Lagerfeld’in tasarım eskizleri Paris’teki bir müzayede yer alacak

Monaco, Paris ve Köln, Almanya’daki önceki satışlarda, müzayede evi, olağanüstü mobilya, güzel sanatlar, koleksiyon ürünleri, Choupette hatıraları ve ev tekstili ve takım elbise ceketlerinden Fiac sanat fuarı rozeti ile yıpranmış bir Chanel çantasına kadar uzanan kişisel nesnelerden oluşan koleksiyonunu dağıttı.

Sotheby’s bu kez Paris Couture Haftası ile aynı zamana denk gelen bir müzayedede 1960’ların sonundan 2018’e kadar uzanan 180 çizim sunacak.

Paris’teki Rue des Saints-Pères ve Quai Voltaire’deki dairelerinde tutulan kişisel belgelerinin bir kısmı olan bu çizimler hakkında Sotheby’s Fransa Başkan Yardımcısı Pierre Mothes yaptığı açıklamada, “Sınırsız yaratıcılık ve virtüözlük tarafından yönlendirilen, en büyük oyuncularından birinin gördüğü moda ve zevk tarihini benzersiz bir şekilde takip ediyor.” dedi.

Siyah mürekkep ve renk tonlarında keskin ve kendinden emin bir taslak (sulu boyalar, kurşun kalemler, keçeli kalemler ve hatta makyaj) bu üretken ve ömür boyu illüstratörün tanınabilir imzaları.

Moda eskizleri, Chloé, Fendi ve Chanel için yaptığı tasarımların ana aracı olarak hizmet ettikleri için gurur duyacak. Öne çıkanlardan biri, bir klasörde toplanan 1969’dan 24 eskiz seti ve tasarımcıya ilişkin üç basın kupürü ve ilhamlarından oluşan kolajlar olacak. 3.000 ile 5.000 Euro arasında tahmin edilen bu modeller, popüler tasarımcıya olan ilginin azalma belirtisi göstermediği için, yoğun teklif gelmesi bekleniyor.

Geçen Aralık ayında Monako’da yapılan ilk satışta, moda eskizleri arasında 203.200 Euro’ya satılan “Les trois muses Inès, Anna et Vicky” ve 80’lerin ortalarından 152.400 Euro’ya satılan üç “karalama defteri” defteri vardı.

Sotheby’s’e göre, 2021’in sonunda yapılan Fransız satışları, açık artırma öncesi tahminin kabaca dört katı olan 18.2 milyon avroyu netleştirdi. Paris satışlarından birinde iki dünya rekoru kırıldı: Lagerfeld’in günlük taşıdığı 2010 tarihli siyah bir Chanel çantası 94.500 avroya, Martin Szekely’nin 2007 tarihli çalışması “Miroir Soleil Noir” ise 375.500 avroya gitti.

Kaynak: Harper’s Bazaar

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio