Kapalı havalarda içinize kapanmamak için edinmeniz gereken 4 alışkanlık!

Merjam Yazar: Merjam 1 Kasım 2021

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Sonbahar depresyonu, kapalı havalar ruh halimizi de derinden etkiliyor. Soğuk havalarda depresyondan uzak sağlıklı bir döngü yaşamak istiyorsanız mutlaka bu 4 alışkanlığı edinmeniz gerekiyor. İşte detaylar…

Kapalı havalarda içinize kapanmamak için edinmeniz gereken 4 alışkanlık!

Soğuk havalar yorgunluk, mod düşüklüğü veya uyku problemleri gibi sorunları getirebilir. MACFit Özdilek Park Eğitmeni Çağhan Aslan, soğuk havalarda modu yüksek tutmak, üretkenliği artırmak ve bağışıklığı güçlendirmek için dört öneri sıraladı.

Egzersiz düzenine özen göster

Egzersiz düzenine özen göster
Mevsim geçişlerinde egzersiz düzenini aksatmamak önemlidir. Düzenli spor, hormonal dengeni düzenleyip ve metabolizma hızını artırır. Her gün düzenli olarak yürüyüş yapılabilir, yüzme ya da bisiklete binme gibi egzersizlere yönelebilirsin.


Uyku düzeni sağlığın ilk adımı!

Uyku düzeni sağlığın ilk adımı!
Soğuk havalarda uyku düzeninin değiştiği fark edilir. Bu doğal bir süreçtir. Doğa da döngüsünü yavaşlatır ve kendisini kışa hazırlar. Özellikle günlerin kısalması ve buna bağlı olarak yaz günlerinde güneş ışınlarından alınan serotonin seviyesinin düşmesi de isteksizlik ve halsizlik gibi sorunlara neden olabilir. Bu yüzden yeni bir hobi edinmek ve doğada yürüyüş yapmak gibi zihni ve bedeni aktif tutacak aktiviteler yapılabilir.


Daha üretken daha özgür

Daha üretken daha özgür
Kış dönemi üretkenliği artırmak için iyi bir fırsattır. Örneğin; giyilmeyen kıyafetlerden kurtulmak, kütüphane düzenlemek gibi enerjiyi değiştirecek işler yapılabilir. Pandemi nedeniyle son dönemlerde daha da popülerleşen çevrimiçi kurslara katılım sağlanabilir. Yapılacak listesini temizlemek yaşam enerjisini ve mutluluğu artıracaktır.


Enerji veren gıdaları tüketmeye özen gösterin!

Enerji veren gıdaları tüketmeye özen gösterin!
Soğuk havalar balık yemek için idealdir. Balıklardan alınacak Omega-3 yağ asitleri, beynin sağlıklı çalışmasına büyük destek veriyor. Balık tüketirken kızartma yerine buğulama ya da fırında pişirme gibi daha sağlıklı yöntemleri tercih edilebilir. Ara öğün olarak kabak çekirdeği, kaju ya da badem gibi kuruyemişler tüketmelidir. Her gün doğal kaynaklardan C vitamini almaya ve yeşil yapraklı sebzeler de diyete dahil edilebilir. Her mevsimde olduğu gibi soğuk havalarda da bol bol su tüketilmesi gerekiyor.


Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio