Çikolatanızı nasıl tercih edersiniz?

Merjam Yazar: Merjam 27 Haziran 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Çikolata çoğumuzun vazgeçilmezi… Peki, siz sütlü mü bitter mi tercih edersiniz? Günde kaç tane çikolata tüketirsiniz? İşte araştırmaya katılanların verdiği cevaplar…

Çikolatanızı nasıl tercih edersiniz?

Pek çoğumuzun ortak noktalarından biri çikolata sevgisi. Ancak tercihlerimiz değişebiliyor. Kimimiz favorisi sütlüyken kimimizinki bitter olabiliyor. Eş dost ziyaretlerinin de eşlikçilerinden biri olan çikolata, tam da bu sebeple hediye edileceği zaman birkaç farklı çeşidiyle aynı kutuya giriyor. Türkiye’de çikolata tüketim alışkanlıkları üzerine araştırma Kahve Dünyası’nın verilerine göre ise sütlü çikolata tercihi, pastadan en büyük payı alıyor.

“Çikolatayı ne kadar tüketiyoruz? Ne zaman yemeye ihtiyaç duyuyoruz? En çok hangi çeşidini tercih ediyoruz?” gibi sorulara yanıt bulmak için yapılan araştırmaya katılanları yüzde 65’i her zaman yediğini, yüzde 99,5’i ise çikolata yemenin kendilerini mutlu ettiğini söylüyor. Türkiye’nin yedi bölgesini kapsayan araştırma için, nüfusun en kalabalık olduğu ilk 26 ilde, 25-55 yaş aralığında 1000 kişiyle görüşme yapıldı.

Çeşni de tercih sebebi

“Hangi tür çikolataları tercih ediyorsunuz” sorusuna katılımcıların yüzde 53,73’ü sütlü yanıtı verirken; yüzde 31,54 bitter, yüzde 10,1’u ise beyaz çikolatayı tercih ettiğini ifade etti. Katılımcıların yüzde 63,2’si fındık, fıstık gibi çeşnili olanları tükettiğini söyledi. Meyve ya da aroma gibi dolgulu olanları tercih edenlerin oranı yüzde 18,9 olurken, sade tüketenlerin oranı ise yüzde 17,9’da kaldı.

Misafirliğe giderken tercih madlen oluyor

Bayramda misafirliğe giderken çikolata götürmek bir gelenek. Araştırmaya göre tüketiciler misafirliğe götürmek için en çok madlen tercih ederken, kendi evlerine gelen misafirler için ikramda spesiyal tercih ettiğini belirtti. Araştırma bayramda çikolata için ayırdığımız bütçeyi de ortaya koydu. Bayram çikolata alışverişleri için ortalama 200-500 TL ayırıyoruz. Katılımcıların yüzde 34,28’i 200-500 TL, yüzde 29,46’sı 100-200 TL, yüzde 14,92’si ise 50-100 TL harcama yapıyor.

Günde ne kadar çikolata yiyoruz?

Araştırmaya katılanların yüzde 99,5’i çikolata yemenin kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Katılımcıların yüzde 35,22’si günde birden fazla tükettiklerini söyledi. Günde bir kez yiyenlerin oranı ise yüzde 32,2 oldu. “Ne zaman yeme ihtiyacı duyuyorsun?” sorusuna katılımcıların yüzde 65,63 her zaman yanıtını verdi. Enerji almak istediğinde tüketenlerin oranı yüzde 14,35 olurken, “Canım sıkıldığında yiyorum” diyenlerin oranı ise yüzde 6,7’de kaldı. Katılımcıların yüzde 92,54’ü yedikten sonra mutlu hissettiğini belirtti. Bu yanıtı yüzde 88,39 ile keyif, yüzde 79,51 ile enerji, yüzde 76,96 ile haz izledi.

Kaynak: Marketing Türkiye

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio