Bilimsel olarak açıklandı: Elle yazmak bilgiyi kalıcı hale getiriyor

Merjam Yazar: Merjam 16 Temmuz 2021

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Teknoloji çağında hepimiz telefonlarımızla bilgisayarlarımızla hemhal olmuş durumdayız. Ama araştırmalar elle yazmanın, daha iyi öğrenmeyi ve hatırlamayı sağladığını gösteriyor.

Bilimsel olarak açıklandı: Elle yazmak bilgiyi kalıcı hale getiriyor

Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesinden Profesör Audrey van der Meer liderliğinde yapılan araştırmanın sonuçları, “Frontiers in Psychology” dergisinde yayımlandı. Araştırma çerçevesinde 12 çocuk ve 12 yetişkinin beyin aktiviteleri, ekrandaki yazıları dijital kalemle veya klavye kullanarak not alırken elektroensefalografi (EEG) yöntemiyle izlendi. Hem çocukların hem de yetişkinlerin beyinlerinde kalemle yazarken, hafıza ve yeni bilgi öğrenmeyle bağlantılı bölgelerde daha fazla hareketlilik tespit edildi.

Duyusal deneyimler, beynin farklı bölümleri arasında ilişki sağlıyor

Van der Meer, şu ifadeleri kullandı: “Kalem ve kâğıt kullanılması, beynin anılara tutunması için daha çok ‘kanca’ atıyor. Elle yazmak, beynin duyumotor bölümlerinde çok daha fazla hareketlilik yaratıyor. Kalemi kâğıda bastırırken, yazdığınız harfleri gördüğünüzde ve yazarken çıkarken sesi duyduğunuzda birçok duyu faaliyete geçiyor. Bu duyusal deneyimler, beynin farklı bölümleri arasında ilişki sağlıyor ve beyni öğrenmeye açıyor. Hem daha iyi öğreniyor hem de daha iyi hatırlıyoruz.”

Profesör Audrey van der Meer, tüm çocukların el yazısı eğitimi almaları gerektiğine inandığını kaydetti.

Kaynak:AA

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio