Yemek seçimlerimiz karakterimizi ele veriyor!

Merjam Yazar: Merjam 22 Aralık 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Yemek seçimi ve şeklimiz karakterimiz hakkında ipuçları veriyor olabilir. Nasıl mı? Yanıtı haberimizde yer alıyor.

Yemek seçimlerimiz karakterimizi ele veriyor!

Yemek deyip geçmemek gerekiyor. Karşınızdaki kişinin yediği yemekten, içtiği içeceğe kadar kişilik özellikleri hakkında fikirler alabilirsiniz. Yapılan bir deneye göre yemek yeme şekillerine göre 10 tip insan özelliği belirlendi. Tarzınız nasıl olursa olsun sergilediğiniz davranışlar her zaman bir ipucu verir görmek için sadece iyi bir gözlemci olmak gerekiyor. İşte, yemek yeme şekillerine göre tespit edilen kişilik özellikleri…

Deney, Food-ology şirketi tarafından gerçekleştirildi. California’da bulunan bu şirket insanların tercih ettikleri gıdalardan sergiledikleri davranışsal eğilimler arasında nasıl bir bağlantı olduğunu araştırdı Araştırmatı Juliet A. Boghossian yönetti. Bu kişilik tiplerinin yeme biçimlerine göre özellikleri belirlendi. Benzer bir araştırma Pennsylvania Üniversitesi’nde de gerçekleştirildi.  Yapılan çalışmalara göre kişilik özelliklerini sizler için derledik. İşte, yeme alışkanlığınza ve yemek yeme şeklinize göre kişilik özellikleri.

Yavaş yemek yiyen insanlar

Deneylere göre, acele etmeden ve yemeğin tadını çıkararak yiyen insanlar daha kontrollü, kendine güvenen ve sakin yapıya sahip kişilerdir. Ayrıca hayttan zevk alarak deneyimlemeyi tercih ediyorlar. Yavaş yiyen insanlar Pennsylvania Üniversitesi’nde yapılan çalışmaya göre hayatlarını değerlendirebilen, kontrol altında tutmayı seven kişilerdir.

Hızlı yiyenler

Yemeklerini hızlı yemeyi seven insanlar birçok işi aynı anda yapmayı severler. Çabuk sinirlenebilir fakat dürüst davranırlar. Rekabetçi yapıları vardır ve olaylar karşısında fevri tepki gösterebilirler. Genellikle kendi çıkarlarına düşkün olabilirler ve kendi alanlarına düşkünlerdir.

Her yemeği tek tek yiyenler

Yiyecekleri bazen renklerine göre bazen sırasına göre yemeği tercih eden kişiler, düzen ve temizlik konusuna önem verirler. Çalıştıkları ortamı temiz tutmaya önem gösterirler. Kararlı gözükebilirler ancak beklenmedik durumlarda karar vermekte zorlanabilirler. Çalışkan ve sorumluluk sahibidirler.

Yeni yemekleri denemeye açık olanlar

Çekinmeden farklı lezzetler denemeye açık olanlar, risk almayı seven kişilerdir. Dışa dönük kişiler olabilirler, sıkılmazlar yeni şeyler keşfetmeyi severler ve birçok kişi tarafından sevilirler. Yalnız kalmayı sevmeyebilirler.

Farklı şeyler denemeyi sevmeyenler

Geleneksel lezzetlere açık olup farklı yemekler denemek istemeyen kişiler ne kadar dışa dönük gözükse de içe kapanık olabilirler. Bu durum dışa dönükler içinde geçerlidir. Onlar da ne kadar dışa dönük gözüküp yeni şeyler denemek istiyor olsa da kendi içlerine kapandıkları parçaları vardır. Farklı lezzetleri tercih etmeyenler daha analitik olabilir.

Her şeyi karıştırarak yiyenler

Yiyecekleri karıştırarak yiyen insanlar daha sosyaldir. Arkadaş canlısı ve samimidirler. Sorumluluk sahibidirler ve kendilerini ön planda tutmayı severler. Araştırmalar sonucunda insanların olay durumlarına göre sergiledikleri davranışların değişebildiği ortaya çıkıyor.

Uyum sağlamak için hızlı yemek yeniyor

Örneğin, insanlar sevdikleriyle beraberken daha çok yemeye meyilli. Bir misafir geleceği zaman daha çok yemek yapılıyor ve tüketiliyor. Ardından ‘Çok yedim ve şiştim’ cümlelerini duymak oldukça normal. Çünkü bir aradayken uyum sağlamak için yemek yeme hızı artabiliyor.

Hassas insanlar daha çok atıştırıyor

Hassas insanlar duygusal zamanlarda daha çok yemek yiyebiliyor. Duygusal insanlar stresle başa çıkabilmek için sevdikleri yemekleri daha sık tüketmeyi tercih edebiliyor. LighterLife adında bir kilo kontrol merkezinin yaptığı araştırmada 200 kadının çoğu düzenli olarak iyi hissetmek için sevdiği yiyecekleri tüketiyor.

Kaynak: Habertürk

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio