Valentino’dan modaya ışık olacak proje

Merjam Yazar: Merjam 20 Aralık 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Valentino, 2022'nin son günlerine geleceğe olan umudumuzu arttıran bir projeyle giriyor. İşte modaya ışık olacak proje hakkında detaylar…

Valentino’dan modaya ışık olacak proje

Maison Valentino’nun Tissu Market ile başlattığı işbirliğinin amacı, arşivlerinde kalan kumaş stoklarının yaratıcı bir şekilde yeniden kullanılmasını amaçlayan “Valentino Sleeping Stock” adlı yeni bir projeye şekil vermektir. Haute Couture, Prêt-à-porter Kadın ve Erkek koleksiyonlarından gelen, zanaatkâr işçiliği ile eşanlamlı gerçek bir tekstil hazinesine sahip olan Valentino, elindeki kumaşlara yeniden hayat verecek.

Eylül 2021’de başlamış olan ortaklık, Maison’un bilinçli yaklaşımına ve bölgeye dikkat ederek geri verme kültürüne mükemmel bir şekilde uyuyor ve bu proje kapsamında 2010’da Franck Lellouche tarafından kurulan Fransız şirketiyle mükemmel bir ortaklık sürdürüyor.

Bu girişimin kökeninde moda endüstrisinde oluşturmayı hedeflediğimiz değişime yönelik itici bir güç olarak ileri dönüşümün önemine yönelik derin, kişisel ve ortak bir inanç yatıyor.

Frank Lellouche

Daha önce Eylül 2021’de ortak olan Valentino ve Tissu Market, uzun süredir ait olduğu topluluğa güzelliği ve değeri geri kazandırmaya kendini adamış bir modaevinin doğal işleyişini vurguluyor. Maison Valentino’nun teşvik ettiği ve benimsediği diğer tüm faaliyetlerde olduğu gibi bunda da nihai hedef, yeni bir gelişim yolu inşa ederken aynı zamanda değerleri ve marka mirasını ileriye taşıyarak fark yaratmaktır. Projenin amacı olumlu bir değişim yaratmak için alternatif çözümler arayışında, yaratıcılığa hayat vermek ve farklı projeler için doğan kumaşları yeni kreasyonlarda ve vizyonlarda yeniden kullanmak.

Eşsiz kumaşlar, henüz anlatılmamış büyüleyici hikâyelerle dolu

Stok kumaş arşivlerinde yeni bir yaşamı canlandıran işbirliği, şifonlar, taftalar, dévoré satenler, çiçek desenli krep kumaşlar, ipek jorjetler ve güpür dantellere yeni bir yaşam döngüsü sunuyor. Eşsiz kumaşlar, henüz anlatılmamış büyüleyici hikâyelerle dolu ve arşivlerde kalamayacak kadar canlı. Valentino böylece yeni bir yaşam döngüsü başlatıyor ve bu kumaşlar, yaratıcılık ve yeni kullanım alanları adına eşsiz kahramanlar olarak geri dönüyor.

Şimdiye kadar, iki marka yaklaşık 22.000 metre Haute Couture ve Prêt-à-porter kumaş kazandırdı ve yeni malzemelerin üretimi için üretilecek olan yaklaşık 265 ton CO2 emisyonunu önledi. Bu bir yılda bir hektar orman temilediği havaya eşit. Ayrıca bu sinerji sayesinde, yeni kumaş üretimi yapılmamasından kaynaklanan yaklaşık 1.105.645 m3 su tasarrufu sağlandı bu da 442 adet olimpik yüzme havuzu hacmine eş değer. Maison’un geri verme yaklaşımının benzersiz bir özelliği olan verimli yenilenme açısından, kumaşların Tissu Market’e satışından elde edilen gelirin tamamı, 2015’te yürürlüğe giren altı aylık bir eğitim programı olan Valentino’s Bottega dell’Arte’ye bağışlanacak. Bu programın amacı ise dünyada benzersiz olan bilgiyi çoğaltan ve teşvik eden kişiler olmak amacıyla atölyeler için profesyoneller yetiştirmek ve Maison’un terzilik ustalığını gelecek nesillere aktarmak.

İllüstrasyonlar: Annika Huett @annikahuett

#ValentinoSleepingStock

Kaynak: Harper’s Bazaar

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio