Türk kahvesinin yanında neden su ikram edilir?

Merjam Yazar: Merjam 16 Ocak 2023

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan Türk kahvesinin tarihi binlerce yıl öncesine dayanıyor. Tadıyla herkesin damağında şölen yaratan bu lezzet, yanında su ve lokum eşliğinde ise eşsiz bir tada bürünüyor. Peki Türk kahvesinin yanında neden su veriliyor? İşte nedenini sizler için araştırdık…

Türk kahvesinin yanında neden su ikram edilir?

BİLİMSEL OLARAK AÇIKLAMASI

Bilimsel olarak konuya dair açıklamalar yapacak olursak, kahvenin içerisinde çok yüksek derecede oksalat bulunur. Oksalat dediğimiz bu küçük moleküller ise, böbrek taşı oluşumuna sebep olabilir. Hatta bu taşların %75’i oksalat ile oluşur.

Oksalat birçok besinde bulunur ancak bu oran kahvede biraz daha fazladır. İşte kahvenin yanında eşlik eden su oksalatın böbreklerden atılmasına yardımcı olur. Bundan dolayı Türk kahvesiyle birlikte su tüketmek, vücut sağlığı için oldukça önemli.

Bununla beraber, kahve içmeye başlamadan önce birkaç yudum su içmek, ağzın içini temizleyerek, başka tatların yok olmasını sağlar.

İşte bunun sonucunda da kahvenin lezzetini daha iyi bir şekilde almanıza yardımcı olur.

Kahve içtikten sonra su içmek, kahvenin acı olan tadını yumuşatır, ağızda kalan telveleri yok eder.

BİRKAÇ RİVAYETE GÖRE…

Osmanlı döneminde Türk kahvesi,önemli bir yere sahip. O zamanlar evlere gelen misafirlere Türk kahvesi yapar, yanında su eşliğinde ikram ederlermiş.

Gelen misafir, kahvenin yanındaki suyu kahveden önce içerse, misafirin acıktığını gösterirmiş.

Fakat suyu kahve bittikten sonra tüketirse tok olduğunu gösterirmiş. Yani misafir çekindiği için karnının aç olduğunu söyleyemez, direkt vücut diliyle belli edermiş.

Kaynak: Sabah

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio