Soğuk kış aylarında cilt bakımı nasıl olmalı

Merjam Yazar: Merjam 3 Ocak 2023

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Havaların soğumasıyla beraber cildin kuruması kaçınılmaz. Bunu önlemek için cildi nemli tutmak oldukça önemli. Kış aylarında nasıl bakım yapılması gerektiğini anlatan yazımız sizlerle...

Soğuk kış aylarında cilt bakımı nasıl olmalı

Soğuk ve kuru hava tahriş olmuş, donuk ve kuru görünen cildi beraberinde getirir. Ayrıca ince çizgileri ve kırışıklıkları daha görünür hale getirir. Bunun nedeni genellikle cildinizin nemini kaybetmesidir.

1-HAFİF BİR TEMİZLEYİCİYE GEÇİN

Cilt bakımının ilk kuralı cildi temiz tutmaktır. Bunun için genellikle cildinizi jel ya da köpük yardımıyla temizlemeyi tercih edersiniz. Kış aylarında genellikle sert içeriğe sahip olan ve cildi aşırı kurutan ürünler yerine daha hafif temizleyicileri tercih etmeniz gerekir.

Sert temizleyiciler cildin doğal yağlarını ve nemini soyar ve soğuk mevsimlerde cildinizin bunlara her zamankinden daha fazla ihtiyacı vardır.

2- NEMLENDİRMEDEN ÖNCE TONİK

Toniklerin cilt bakımında gerekli olup olmadığı uzun yıllardır tartışılıyor. Tonik tartışmasının neresinde durursanız olun, kışın nemlendiricinizden önce bir tonik kullanmanız öneriliyor.

Bunun nedeni, kış aylarında hem nemlendiricilere (hidrasyonlar) hem de yumuşatıcılara (nemlendiriciler) ihtiyacınız olmasıdır. Kuru cilde nemlendirici uygulamak, su depolamak için boş bir su şişesinin kapağını kapatmaya benzer.

Cilde gerçekten nem sağlamak için su eklemek ve ardından onu kapatmak önemlidir. Tonikler cilde genellikle nem depolar ve cildi yatıştırır. Sonrasında bir nemlendirici uygulamak, hidrasyonun hapsedilmesine yardımcı olur ve cilde dolgunlaştırıcı bir etki verir.

Tonik olmasa bile nemlendirici uygulamadan önce cildinizin hafif nemli olduğundan emin olun. Nemlendirici etkisinin daha uzun süre dayanmasını sağlar ve kışın kuru cildi uzak tutmaya yardımcı olur.

3- KIŞ AYLARINDA GÜNEŞ KORUYUCU KULLANIN

Cilt sağlığının korunmasında güneş kremi ve SPF koruması şarttır. Sağlıklı cilt bakımının temelidir ve erken yaşlanma, pigmentasyon, donuk ve kuru cilt gibi pek çok cilt sorunu SPF disiplini korunarak önlenebilir.

Güneş ışığının az olduğu kış aylarında kendimizi genellikle SPF’yi atlarken buluyoruz. Tüm yıl boyunca UVA radyasyonu olduğunu ve cildin kurumasına ve donuk görünmesine katkıda bulunan en önemli faktörlerden biri olduğunu unutmamak önemlidir. Bu sebeple kış aylarında bile güneş koruyucu krem kullanmanız önerilir.

Kışın cildinizi korumak için adım adım bu sıralamayı uygulayabilirsiniz;

Cildinizi temizleyin.

Ardından tonikle cildinizi arındırın.

Mutlaka serum uygulayın.

Cildi nemlendirmeyi unutmayın.

Dışarı çıkmadan önce güneş koruyucu krem sürün.

Yukarıdaki maddeleri her gün sırasıyla cildinize uygulayabilirsiniz.

Kaynak: CNN

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio