Prenses Diana’nın gelinliğinin gizemi

Merjam Yazar: Merjam 28 Aralık 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Prenses Diana'nın gelinliği uzun yıllar konuşulmayı sürdürüyor. Prenses Diana'nın gelinliğinin gizemini sizler için kaleme aldık.

Prenses Diana’nın gelinliğinin gizemi

Yıllar boyunca, çeşitli moda görünümleri İngiliz Kraliyet tarihine damgasını vurdu ve şüphesiz Prenses Diana’nın gelinliği de bunlardan biri. 10.000’den fazla inci, fırfır ve puldan yaratılan abartılı parça, Lady Di hayranları tarafından hala büyük bir sevgiyle anılıyor. Aşağıda, ünlü elbise hakkında bilmediğiniz 10 eğlenceli gerçek var.

David ve Elizabeth Emanuel tarafından tasarlandı

Royals için gelinliklerini hangi güçlü markanın tasarlayacağına karar verme süreci bugün yorucu görünse de, Diana için durum oldukça basitti. Galli moda tasarımcısı David Emanuel, bir röportajda Lady Di’nin şirketini aradığını ve diğer müşteriler gibi bir randevu aldığını açıkladı.

Diana kraliyet kurallarını benimsedi

Birleşik Krallık’ta Viktorya Devri’nde ortaya çıkmış olan gelinlerin “eski, yeni, ödünç alınmış ve mavi bir şey” giymeleri konusunda uzun süredir devam eden bir gelenek var. Diana, tören gününde Kraliçe Mary’ye ait eski bir dantel parçası, yeni bir şey olarak elbisesi ve ödünç aldığı bir şey olan ailesinin tacını kullanarak bu kuralları takip etti. Mavi bir şey olarak da çarpıcı bir mavi fiyonk ekledi.

Gelinliğinin üzerinde uğur tılsımı vardı

Di’nin elbisesinin içinde, Kraliyet çifti için bir uğur tılsımı olarak 18 ayar altından bir at nalı takıldı.

Detaylar çok gizli tutuldu

Diana’nın elbisesinin medyada büyük merak uyandıracağına hiç şüphe yok. David ve Elizabeth Emanuel’in büyük gün için tasarımcı olacağı açıklandığında, parçanın detaylarının ortaya çıkmaması ve sürprizin bozulmaması için koruyucu önlemlerin alınması gerekiyordu. Tasarımcılar çalışırken, kumaş ve tasarımlarının örneklerini korumalı bir kasada saklamak zorunda kaldılar. Elizabeth, “Biraz abartılı görünüyor, ancak insanlar elbisenin nasıl göründüğünü öğrenmek için her şeyi yapacak gibi görünüyordu” dedi.

Gelinliği lekeliydi

Kazalar herkesin başına gelir, değil mi? Güya Diana’nın en önemli elbisesi lekeliydi. Makyaj sanatçısı Barbara Daly, Diana: The Portrait adlı kitabında, o zamanlar müstakbel Prenses’in törenden önce yanlışlıkla imza parfümünü kendi elbisesine döktüğünü ortaya çıkardı.

Dev bir duvak

Diana’nın kabarık kollu ve bol kumaşlı elbisesi 80’lerde gelinlerin savurganlığını yansıtıyordu. Ama duvağı şüphesiz üretimde ön plana çıktı. 153 metre uzunluğundaydı!

Elbise arabaya zar zor sığdı

Böylesine abartılı bir elbiseyle Diana’yı düğünün yapıldığı St. Paul Katedrali’ne taşımak zordu. Gelinliğin tasarımcısı Elizabeth yaptığı bir röportajda, gelinin düğün mekanına gitmesi için kuyruğun birkaç kez katlanması gerekti.

Parça, içinde Diana ile dikildi

Lady Di, düğününden önce çok kilo verdi, bu da elbisenin kendi içinden dikilmesi gerektiği anlamına geliyordu. Ancak karmaşık tasarımlara sahip birçok gelinlik için kural budur.

Eşleşen bir şemsiye oluşturuldu

Ya büyük gün yağmur yağsaydı? Diana’nın kendini korumak için mükemmel bir şemsiyeye ihtiyacı olacaktı ve tasarımcıları da bundan emin oldu! Elizabeth, şemsiyenin inci ve payetlere ek olarak elbiseyle aynı kumaşla süslendiğini açıkladı.

Ayakkabılar da özel dikildi

Kraliyet düğünü gibi büyük bir etkinlik için, tüm parçaların özenle hazırlanmış ve özel olarak tasarlanmış olması kadar doğal bir şey yoktur. Lady Di’nin ayakkabıları da farklı olmazdı. Daily Mail’e göre ayakkabıların üretimi altı ay sürdü ve elbette güçlüydüler! 132 inci ve 542 pul kullanıldı.

Kaynak: Harper’s Bazaar

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio