Oxford yılın kelimesini “Goblin modu” olarak belirledi

Merjam Yazar: Merjam 19 Aralık 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Oxford Sözlüğü, 2022 yılının sözcüğünü duyurdu. Halk oylamasıyla karar verilen kelime ise Goblin modu oldu. Peki Goblin modu ne demek? İşte bu sorunun yanıtı…

Oxford yılın kelimesini “Goblin modu” olarak belirledi

Goblin nedir? Goblin modu nedir? İşte 2022 yılının kelimesinin anlamı ve daha fazlası…

Goblin modu ne demek?

Oxford Sözlüğü, her yılın sonunda yaptığı gibi bu yıl da yılın sözcüğünü duyurdu. Üç seçeneğin verildiği ankette tarihinde ilk defa, finale kalan kelimeler arasından halk oylamasıyla seçilen kelime, sözlüğün resmi sitesi üzerinden açıklandı. “Goblin mode”  yani Goblin modu yılın kelimesi oldu.

Oxford Sözlüğü, geçen senenin kelimesini Korana sürecinin popüler sözcüklerinden “vax” olarak belirlemişti. Türkçesi “aşı” olan “vaccine” kelimesinin kısa formu, 2021’in kelimesi olmuştu. Oxford Sözlüğü’nün bu yılki seçtiği kelime ise “Goblin Modu” oldu. Peki Goblin modu ne demek?

Goblin modu ne demek?

Oxford Sözlüğü’nün 2022 yılının kelimesi olarak seçtiği Goblin modu insanlar tarafından aratılmaya başlandı. Haberi okuyanlar “Goblin modu ne demek?” veya “Goblin modu nedir” diye aratmaya başladı.

Tipik olarak sosyal normları veya beklentileri reddedecek şekilde, kendini beğenmiş, tembel, şımarık veya açgözlü bir davranış türü anlamına gelen Goblin modu, yılın halk oylamasıyla seçilen ilk kelimesi oldu.

Wikipedia’ya göre ise Goblin modu, toplumsal beklentileri reddetmek ve kendi imajına bakmaksızın dağınık, hazcı bir şekilde yaşamak için bir neolojizmdir.

“Goblin modu”, sosyal normları veya beklentileri reddetmenin dışında estetik kaygısı olmaması anlamı da taşıyor. Terim, “goblin modundayım” veya “goblin moduna geçiyorum” gibi ifadelerle kullanılıyor.

Goblin ne demek?

Goblin modu’nun anlamını öğrenenler bu kez de “Goblin nedir?” “Goblin ne demek” “Goblin’in anlamı nedir?” gibi aramalar yapıyor…

Batı kültüründe bir tür “cin” olarak görülebilecek Goblin “gulyabani” anlamında da kullanılan bir sözcük.

Goblinler, kötü ruhlu, huysuz, zararlı, tuhaf-çirkin vücutlu, cin ahalisinden bir hayalet türüdür, boyu bir cüceninki ile bir insanınki arasında değişik uzunluklarda olabilir. Yer aldıkları hikâyeye ve kültüre göre, goblinlere değişik yetenekler ve şekiller atfedilir. Bunlardan bazılarında goblinler, Brownie benzeri küçük yaramaz yaratıklar olarak tasvir edilir.

Kaynak: ALL Magazin

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio