Makyaj fırçanızı temizlerken nelere dikkat etmelisiniz?

Merjam Yazar: Merjam 25 Kasım 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Makyaj yaparken doğru fırça seçimi oldukça önemlidir. Kullandığınız fırçaları belli periyotlarla temizlemeniz cilt sağlığınız için oldukça önemlidir. Makyaj fırçanızı temizlerken nelere dikkat etmelisiniz? Sizler için kaleme aldık.

Makyaj fırçanızı temizlerken nelere dikkat etmelisiniz?

Cildinizde çıkan akne, iltihap gibi cilt sorunlarının sebeplerinden birisinin de kirli makyaj fırçaları olduğunu biliyor musunuz?

Makyaj fırçanızın fiyatı ya da markası ne olursa olsun düzenli aralıklarla temizlemezseniz yapısı kolayca bozulur. Bakterilerin çok kolay çoğalabildiği makyaj fırçalarının bakımına gelin birlikte mercek tutalım.

Temizleyici Kullanımı

Profesyonel temizleyicileri satın alabilmek için bütçe ayırmak istemiyorsanız, sabun ve saç kremi kullanabilirsiniz. Sabun, makyaj fırçanızı kirden arındırırken; saç kremi fırçanızın tüylerini ilk günkü gibi yumuşak yapar.

Ilık Su Kullanımı

Fırçanızın tüylerini kaybetmemesi ve sertleşmemesi için en iyi çözüm ılık suda yıkamak. Siz başka işlerinizi hallederken su soğursa da suyu tazelemenizi öneririz.

Fırçanızı Nasıl Yıkamalısınız?

Fırçanızı yıkarken dikkat etmeniz gereken belki de en önemli şey fırçanızın sadece tüylerini yıkamak. Fırçanızın tutacağı mutlaka suyun dışarısında ve kuru kalmalı. Eğer fırçanızı sapıyla birlikte yıkarsanız aşırı nem nedeniyle deforme olabilir veya parçalanabilir. Fırçalarınız tüylerini, aynı zamanda tabanını da iyice temizleyin. Bu noktada unutmamanız gereken şey ise fırçayı tüm sabundan arındırana kadar durulamak.

Avucunuzun içine az miktarda sabun sürün, fırçayı ıslatın ve avucunuzda uygulayacağınız dairesel şekillerle sabunu köpürtün. Fırçanızın temizlendiğinden emin olduktan sonra durulayabilirsiniz.

Fırçalar Nasıl Kurumalıdır?

Tüylerin yüzeye temas etmemesi için fırçaları yatay olarak kurutmak son derece önemlidir. Fırçanızı 1 ya da 2 gece kurumaya bırakabilirsiniz. Saç kurutma makinesi gibi dış etkenlerle fırçanızı temas ettirmemeli, doğal haliyle kurumaya bırakmanızı öneririz.

Fırçanızı Ne Sıklıkla Yıkamalısınız?

Kuru karıştırma fırçalarınızı haftada bir, sıvı ürünler için kullandığınız fırçalar veya sügerleri her kullanımdan sonra antibakteriyel mendille veya profesyonel temizleyiciler ile temizlemenizi öneiririz.

Kaynak: Trendus

Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio