Lady Godiva’nın Hikayesi

Merjam Yazar: Merjam 17 Mayıs 2023

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Godiva, Amerika pazarına ilk girdiği günden bu yana “Premium Çikolata” kategorisindeki liderliğini sürdürüyor. Bugün Godiva, toplam 84 ülkede 450'den fazla butik ve mağazaya sahip. New York’tan Paris’e, Tokyo’dan İstanbul’a dünyanın en iyi el yapımı çikolatalarını sunan Godiva; Lady Godiva’nın kalbi ve Joseph Draps’in ustalığıyla eşsiz lezzetlerini hazırlamaya ilk günkü gibi devam ediyor.

Lady Godiva’nın Hikayesi

Godiva, 94 yıl önce Brüksel’de ünlü çikolata ustası Joseph Draps tarafından, efsanevi lider Lady Godiva’nın onuruna kurulmuş bir el yapımı çikolata atölyesidir/şirketidir. Yüzyıllar önce yaşamış Lady Godiva, güzelliği ve cömertliğinin yanısıra tüm hayatını fakirlere ve hastalara adayarak örnek bir insan olmuş ve Coventry’de yaşayan halkın üzerinde çok önemli etkiler bırakmıştır. Kocası Lord Leofric ise Lady Godiva’nın aksine; krallığının getirdiği gücün esiri olmuş, kendi dünyasında yaşayan ve halkına karşı iyi davranmayan bir hükümdardır.

Bir gün kocası ülkeye ağır vergiler getirdiğinde, Lady Godiva buna karşı çıktı ve hemen yeni vergilerin kaldırılmasını istedi. Bunun üzerine Lord Leofric, ona çok şaşırtıcı bir teklifte bulundu: Eğer Lady Godiva, şehrin sokaklarını çıplak bir şekilde gezerken halkı sokağa çıkmaz ve ona bakmaz ise vergileri kaldıracağını söyledi. Konu kendi halkı olduğunda Lady Godiva her zaman çok cömertti. Kocasının yaptığı öneriyi kabul etti. Onu ikna etmenin başka bir yolu yoktu. Güneş doğdu, saat altıyı gösteriyordu. Arnavut kaldırımlı sokaklarda ziller duyulmaya başladı. İnsanlar söz verdikleri gibi perdelerini ve kepenklerini kapattılar. Lady Godiva, kadife pelerinini yavaşça yere attı ve narin küçük adımlarıyla yürümeye başladı, parlak teni şehre adeta ışık saçıyordu. Sokaklarda atın ayak sesleri yankılanmasına rağmen bir tek kişi bile ona en küçük bir bakış atmadı. Yolculuğu tamamladığında, kasabanın sokaklarında duyulan alkışlar kulakları sağır edecek kadar güçlüydü. Lady Godiva’nın bu cesaretini kocasına büyük bir ders verdi. Ve Lord, söz verdiği gibi vergileri kaldırdı. Lady Godiva’nın hikayesi o günden bugüne hiç unutulmadı. Tam aksine derinleşti, güçlendi. Yüzyıllar sonra ünlü Belçikalı çikolatacı Joseph Draps, tutku ve saflığın birleşimi olan olağanüstü zengin içeriğe sahip bir çikolata serisi geliştirdi. Bu seri için; tutku, stil ve cesaret kavramlarını içinde taşıyan bir isim arıyordu. Cevabı bulmak için hiç zorlanmadı!

“Godiva”

Godiva Çikolatacısının Tarihçesi

Brüksel’de doğan Godiva’nın, dünyanın en şık el yapımı çikolata yaratıcılarından biri olması hiç de şaşırtıcı değildir. Çünkü Belçikalılar nesiller boyunca, Rubens’in tablolarından gotik mimarilerine, karmaşık dantel ürünlerinden göz kamaştırıcı kristallerine kadar hayatın her alanındaki mükemmellik arayışlarını kültürleriyle özdeşleştirdiler. Yüzyıllardır devam bu kültürü temel felsefesi olarak kabul eden Joseph Draps, 1926 yılında Belçika’yı Godiva çikolatasıyla tanıştırdı. Draps, ilk mağazasını kesme taşlarla döşenmiş “Grand Palace” sokağında açmış ve benzersiz çikolata formülünü satışa sunmuş. Detaylara verdiği büyük önemle Godiva, farkı çikolata kalıpları, modern ambalajları ve şık paketlemeleriyle “Yenilikçiği” bir standart olarak belirledi. Yıllar içinde bu standartları ısrarla uygulamaya devam eden Draps, reçetelerini çok dikkatli bir şekilde korudu. Draps’ın mirasına güçlü bir şekilde sadık kalan Godiva, çikolata dünyasında mükemmelliği yakaladı.

Godiva’nın Global Lezzeti

Godiva’nın başarı hikayesi ve lezzeti yayıldıkça Joseph Draps, markasını uluslararası alanlarda tanıtmaya karar verdi. Belçika dışındaki ilk Godiva butiği, 1958 yılında Paris’te “Rue St. Honoré” sokağında açıldı. Hemen ardından bu mağazayı; İngiltere, Almanya ve İtalya’da açılan mağazalar takip etti. Godiva markası daha sonra gözünü Kuzey Amerika’ya çevirdi ve Godiva, Kuzey Amerika’daki ilk mağazasını 1966 yılında, ülkenin en şık alışveriş merkezlerinden biri olan Philadelphia’daki Wanamaker’da açmıştır. Ardından 1972 yılında Kuzey Amerika’daki ilk Godiva butiği New York’un en sosyetik sokağı olan Fifth Avenue’de açıldı. Godiva’nın büyümesi Asya’da da devam etti. 1972 yılında Tokyo’daki Nihonbashi Mitsukoshi alışveriş merkezinde satışa sunulan Godiva, 1998 ise Hong Kong’un en lüks alışveriş merkezi Sogo’ya girmeyi başardı.

Günümüzde Godiva Markası

Godiva, Amerika pazarına ilk girdiği günden bu yana “Premium Çikolata” kategorisindeki liderliğini sürdürüyor. Bugün Godiva, toplam 84 ülkede 450den fazla butik ve mağazaya sahip. New York’tan Paris’e, Tokyo’dan İstanbul’a dünyanın en iyi el yapımı çikolatalarını sunan Godiva; Lady Godiva’nın kalbi ve Joseph Draps’in ustalığıyla eşsiz lezzetlerini hazırlamaya ilk günkü gibi devam ediyor.

Kuruluşundan bu yana dünyanın lider premium çikolata ve çikolatalı ürünler markasına sahip Godiva, 2007 yılı sonunda, Türkiye’nin lider gıda kuruluşu Yıldız Holding’in bünyesine katıldı. Godiva, 2004 yılından bu yana yenilikçilik anlayışını geliştirmek ve geleneksel hediye fırsatları dışında sunum çeşitlerini arttırmak için küresel bir canlanma uyguluyor. Bu doğrultuda ürün gamının genişletilmesinin yanı sıra mağaza içi sunumları yenilendi ve yeni pazarlama uygulamaları hayata geçirildi. Godiva; sanat ve çikolatanın bir füzyonu olarak da tanımlanabilecek yeni seriler ile tüm dünyadan elegan tatların birleştiği yeni bir koleksiyonu çikolataseverlerin beğenisine sundu. Tüm zamanların en popüler çikolata sunumlarından olan “Gold” serisi ile de tüketicileri mutlu etmeye devam ediyor.

2017 yılının başında Godiva, yepyeni marketlere özel serisiyle seçkin marketlerde yerini aldı. Butiklerimizde en çok satılan ve sevilen lezzetlerden yola çıkılarak, yeni ve özel Godiva reçeteleri hazırlandı. ‘Masterpieces’ serisiyle çikolatalarımızı market raflarına taşıyarak daha geniş kitlelere ulaştırmaya başladık. Muhteşem Godiva lezzetlerini daha çok noktada ve yepyeni çeşitlerle sizlerle buluşturmaya devam edeceğiz.

Etiketler:
Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio