Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması 30 yıldır sektöre ışık oluyor

Merjam Yazar: Merjam 17 Aralık 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

30 yıldır moda sektörüne genç yetenekler kazandıran Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması ödülleri, finalistlerin koleksiyonlarını sergilediği gala gecesinde sahiplerini buldu. İşte detaylar…

Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması 30 yıldır sektöre ışık oluyor

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) tarafından düzenlenen 30. Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması’nın ödülleri geçen hafta Divan Kuruçeşme’de gerçekleşen defilenin ardından sahiplerini buldu. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe ve İHKİB Yönetim Kurulu üyelerinin ev sahipliği yaptığı davete birlik ve dernek başkanları ile sektör temsilcileri katıldı. İHKİB yönetim kurulu üyesi Nejdet Ayaydın konuşmasında yarışmanın akışına farklı yön verecek yeni projelerinden bahsetti. Yarışmada ilk üçe girenlerin hazırladığı kadın koleksiyonlarının seçili İpekyol mağazalarında satışa sunulacağı müjdesine tüm salondan çok güçlü alkış geldi. Ülkemizin değerli tekstil ailelerinden Ayaydın’ların sağlayacağı bu fırsat, genç tasarımcıların kariyerinde ve ekonomik standartlarını geliştirmeleri adına büyük bir motivasyon sağlayacak.

Finalistlerin Özlem Kaya ve Şansım Adalı mentorluğunda hazırlandığı görkemli gecede genç tasarımcıların heyecanına basın mensupları, influencerlar ve moda dünyasının önde gelen isimleri de ortak oldu. Oylum Talu’nun sunduğu törende koleksiyonlarını sergileyen 10 tasarımcıdan Obscura isimli koleksiyonuyla Maide Özer birincilik ödülünün sahibi oldu. Cherry Blossom Girl koleksiyonuyla Şakir Buldan ikincilik unvanını elde ederken Margot koleksiyonuyla Melis Küçükyılmaz üçüncülükle ödüllendirildi. Aralarında moda dünyasının önemli isimlerinin yer aldığı jürinin tasarımlarını değerlendirdiği finalistlerden yarışmanın birincisi 100.000 TL, ikincisi 75.000 TL ve üçüncüsü 50.000 TL para ödülü kazandı. Kazanan isimlere ödüllerini TİM ve İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe ve katılımcı birlik başkanları takdim etti.

1992 yılından bu yana moda sektörüne değerli isimler kazandıran yarışmada ilk üçe giren tasarımcılar yurt dışında eğitim desteği ve Türkiye’de bir yıllık İngilizce dil eğitimine katılma ve uluslararası basında tanıtılma fırsatına sahip oldu. Finalde yarışan on finalist İstanbul Moda Akademisi’nin Moda Tasarımı ve Yönetimi Master Class Diploma Programı’na katılma şansı, sektörle ilgili uluslararası bir fuarı ziyaret hakkı ve Moda Tasarımcıları Derneği’ne bir yıllık üyeliği kazandı.

Kaynak: Akşam

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio