Kokuların ruh halimiz üzerinde etkileri

Merjam Yazar: Merjam 2 Ocak 2023

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Kokular, modumuzu değiştirebilen en önemli etkenlerden biridir. Mutsuzken bir anda sevdiğimiz bir kokuyu aldığımızda anında mutlu olabiliriz. Aynı şey tam tersi içinde geçerli. Mutluyken bir koku bizi kötü etkileyebilir, geçmişe götürebilir, modumuzu düşürebilir...

Kokuların ruh halimiz üzerinde etkileri

Kokuların günlük hayatınız üzerindeki etkisinin farkında olmayabilirsiniz ancak tek bir koku tüm modunuzu değiştirebilir.

ANILAR VE KOKULAR ARASINDAKİ BAĞ

Kokular, anılarla iç içedir. Bir hatıranız ne kadar güçlüyse o kokunun sizi o an götürmesi de o kadar olasıdır. Eğer size kötü hisler yaşatan veya travma yaratan bir olayı hatırlamak istemiyorsanız, o hatırayla ilgisi olan tüm kokulardan uzak durun.

Elbette kokular, harika anılar da canlandırabilir. Eğer güzel anları hatırlamakta zorlanıyorsanız, o hatıralarla ilişkili kokuları koklayın. Eğer babaannenizi hatırlamak istiyorsanız, onun size çocukken pişirdiği keki yapmayı deneyin.

Bazı sabahlar kötü bir ruh halinde uyanabilirsiniz, bu gayet normal. Kokuları kullanarak bu moddan sıyrılmanız mümkün. Parfümünüzü ille de dışarı çıkarken sıkmak zorunda değilsiniz. En sevdiğiniz parfümü sıkın ve güzel kokarak güne erken başlayın.

Bir ev, içinde yaşayan kişi hakkında çok şey söyler. Eve girdiğiniz anda sizi karşılayan koku, yorgun bir günün ardından tüm modunuzu değiştirebilir. Sevdiğiniz notaları belirlerseniz, ruh halinizi değiştirmeniz bir o kadar kolay olacaktır. Eğer çiçeksi tonlar hoşunuza gidiyorsa, bu notalarda bir oda parfümü veya mum edinebilirsiniz.

Kaynak: Ntv Life

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio