Kendinizi harika hissetmenizi sağlayacak 8 koku

Merjam Yazar: Merjam 4 Ocak 2023

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Psikolojimizde kokuların çok önemli bir etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Dışarıda burnumuza gelen bir parfüm ya da bir çiçek kokusu bizleri geçmişe, iyi anılarımıza götürebilir. Psikolojiyi iyi yönde etkileyen ve kokladığınızda kendinizi huzurlu hissetmenizi sağlayan kokuları sizler için araştırdık...

Kendinizi harika hissetmenizi sağlayacak 8 koku

Vanilya

Bilinen en eski rahatlatıcı ve mutlu edici kokular arasında olan o muhteşem koku, vanilya. Depresyon ve yorgunluğu iyileştirme gücü olan vanilyayı koklayarak harika hissedebilirsiniz.

Lavanta

Sakinleştirici özelliği bulunan lavanta kokusu, aynı zamanda kendinizi iyi hissetmenizi de sağlıyor. Yorgun ve stresli zamanlarda lavantayı yemeklerde, mumlarda ya da vücut yağlarında kullanarak rahatlayabilirsiniz.

Nane

Mutluluk, rahatlık ve uyanıklık veren nane kokusu, stresi azaltmaya yardım ediyor. Ayrıca nane çayı sindirime yardım ediyor.

Hindistan cevizi

Dopamin ve serotonin seviyelerini yükselten Hindistan cevizi kokusu, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlıyor.

Gül yaprakları

Rahatlatıcı etkisi olan gül yaprakları, psikolojik olarak mutlu hissetmenizi sağlar. Annenizi ya da aşkı hissettiren güller, yağ ya da mum olarak da kullanıldığında aynı etkiyi yaratır.

Biberiye

Et yemeklerinde kullanılan biberiye, kokladığınız anda vücudunuzu rahatlatıyor ve sizi sakinleştiriyor. Beyne daha fazla endorfin gitmesini sağlayan bu bitki, kurutulduğu zaman da etkisinden hiçbir şey kaybetmiyor.

Kahve

İçseniz de içmeseniz de araştırmalara göre taze kahve kokusu mutluluk ve rahatlık veriyor. Stresi alan kahve aynı zamanda kan akışını da hızlandırıyor.

Çikolata

Dünyadaki en etkili kokulardan biri olarak bilinen çikolatayı kokladığınızda psikolojik olarak kendinizi mutlu hissetmenizi sağlar. Çikolata aynı zamanda düşük enerjiye de birebirdir.

Kaynak: Yüksek Topuklar

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio