Geleneksel değerleri buluşturan koleksiyon: “Zanaat X Boyner”

Merjam Yazar: Merjam 8 Aralık 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Boyner, Türkiye'nin değerlerini yeni nesillere aktarmayı ve gündemde tutmayı hedeflediği 7 zanaatkar ve eserlerinin yer aldığı yeni projesi Zanaat X Boyner ile kitlelerle buluşuyor. İşte detaylar..

Geleneksel değerleri buluşturan koleksiyon: “Zanaat X Boyner”

Boyner Büyük Mağazacılık CEO’su Eren Çamurdan, “Hedefimiz, hayatında, örneğin, camaltı sanatını hiç görmemiş kişinin evinde ya da ofisinde camaltı sanatından yapılmış bir objeye yer açmasını, bu zanaatların hayatın içine dahil olmasını sağlamak” dedi

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Boyner, sanata olan yatırımını bu kez Anadolu’nun zenginliğini geleceğe taşımak adına yaparak önemli bir adım attı.

‘Bizim Kültürümüz Güzel’ sloganı ile yola çıkılan Zanaat X Boyner projesi, yüzyıllardır süregelen ve kültürümüze özgü zanaatların sürdürülebilirliğine aracı olmayı, yoğun emekle ve ustalıkla yapılan zanaatlarla ilgili farkındalığı artırmayı, bu zanaatların gençler ve gelecek nesiller tarafından da değerinin bilinmesini hedefliyor.

Camaltı işlemesinden ahşap oymacılığa, bakırdan minyatüre, tezhipten çiniye Anadolu’da doğmuş benzersiz işçilik ürünü zanaatlara odaklanan eser seçkisinde 7 sanatçının 100’e yakın eseri yer alıyor.

Proje kapsamında hazırlanan belgesel filmler ise sanatçıların yaşanmış ustalık öykülerinden başlayarak, zanaatlarının tarihini ve değerini kendi söylemleri ile aktarıyor. İZ TV kurucularından Vedat Atasoy’un yönetmenliğinde hazırlanan ve çok yakında BEINİZ kanalında yayınlanacak belgesel serisi, her biri 15 dakika olan yedi bölümlük mini filmlerden oluşuyor.

7 Zanaatkâr ile bir araya geldi

Zanaat x Boyner projesi kapsamında, tezhip sanatçısı Ayşegül Devecier, çini sanatçısı Ebru Camkıran, bakır sanatçısı Ebu Burak, ahşap oyma sanatçısı Galip Ağırkaya, camaltı sanatçısı İbrahim Boz, sanatçı Nick Merdenyan ve minyatür sanatçısı Özcan Özcan ile biraraya gelindi. 100’e yakın eserin yer aldığı Zanaat X Boyner seçkisi kar amacı güdülmeden boyner.com.tr’de sanatseverlerle buluşuyor ve satışa sunuluyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Boyner Büyük Mağazacılık Üst Yöneticisi (CEO) Eren Çamurdan, sosyokültürel olarak zengin birçok hikâyeden beslenen zanaatların Boyner çatısı altında yer alması kararını büyük bir heyecanla aldıklarını bildirdi.

Bu topraklarda doğan, Türkiye’nin markası olarak; sanatı ve kültürel değerleri desteklemeyi sorumluluklarından biri olarak gördüklerini aktaran Çamurdan, şunları kaydetti:

‘2 sene önce milletçe sahip olduğumuz değerlere vurgu yaparak ‘Bizim Tarzımız Güzel’ diyerek çıktığımız bu yolculuğa ‘Bizim Kültürümüz Güzel’ diyerek devam ediyoruz. Kültürümüze ait geleneksel zanaatlarımız ülkemize gelen misafirlerimiz tarafından da yurt dışında da büyük değer görüyor. Bu değerlerimizi gündemde tutmak, onların sürdürülebilirliğini sağlamak ve geleceğe taşınmasına destek olmak istiyoruz. Zanaat X Boyner projesinde birbirinden değerli zanaatları icra eden 7 sanatçımız yer alıyor.

Her biri hayat verdikleri, ömürlerini adadıkları zanaatların gönülden temsilcisi ve ülkemizi alanlarında temsil eden büyük ustalar. Bu zanaatların ve kültürel zenginliğimizin geleceğe, özellikle de genç nesillere aktarılabilmesi bizim için oldukça değerli. Bilgi ve ilgi ne kadar artarsa, bu değerli zanaatların yaşaması için uygun ortam da o kadar gelişecek, bu zanaatlar hayatın içinde yer alacak ve kıymeti daha çok bilinecek.

Hedefimiz, hayatında, örneğin, camaltı sanatını hiç görmemiş bir kişinin evinde ya da ofisinde camaltı sanatından yapılmış bir objeye yer açmasını, bu zanaatların hayatın içine dahil olmasını sağlamak. Bu yolculukta bizimle birlikte olan zanaatkarlarımıza ve onların emek ve aşk dolu hikayelerini vizöründen aktaran Vedat Atasoy’a da ayrıca teşekkür ediyorum.’

İZ TV Kurucu Ortağı Vedat Atasoy da uzun yıllardır Türkiye’nin oldukça zengin ve benzeri olmayan kültürel mirasının anlatmak adına çalışmalar yaptıklarını belirterek, ‘Önemli olan binlerce yıldır süregelen bu zenginliğin gelecek nesillere aktarılması ve sürdürülebilir olması. Şimdi Boyner gibi tüm Türkiye’nin değerlerini savunan bir markanın bu konuda farkındalık yaratmak için adım atması oldukça önemli.

Ticari kaygının ötesinde tamamen gelecek nesillere aktarmaya odaklanarak hayata geçirdiğimiz bu projenin herkese örnek olmasını ve zanaatkarlarımıza, sanatçılarımıza destek olmasını diliyorum. Ancak bu desteklerle kültürümüzü gelecek nesillere ve kitlelere ulaştırabiliriz.’ ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio