Evde masrafsız cilt bakım önerileri

Merjam Yazar: Merjam 2 Ocak 2023

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Güzel bir cilde sahip olmak için bazen iyi cilt bakım ürünleri yeterli olmayabilir. Cilt bakımı için kullandığımız ürünlerin etkili olması için onları doğru sırada uygulamak gerekir. Cilt bakım rutini cilt tipine, ürünlerin içeriğine ve günün saatine göre farklılık gösterecektir.

Evde masrafsız cilt bakım önerileri

Cildimiz, gün içinde farklı maddelere maruz kaldığı için zaman içinden görünümünü ve sağlığını kaybetmeye başlar. Bu olumsuzlukları gidermek için mutlaka düzenli bir şekilde cilt bakımı yapmamız gerekir. Evde pratik cilt bakımı, öncelikli tercihimiz olmalıdır. Çünkü evde, tamamen doğal malzemelerle yapacağımız bakım, içerisinde farklı kimyasalları barındıran kozmetik ürünlerden çok daha etkili ve sağlıklıdır. Sizler için hazırlanan o doğal maske tarifleri…

Evde Pratik Cilt Bakımı Yaparken Bilmeniz Gerekenler

Evdeki doğal malzemeleri kullanarak farklı amaçlar için cilt bakımı yapabilirsiniz. Buradaki temel nokta, cildinizin neye ihtiyacı olduğu ve bakımı ne için yaptığınızdır. Yani doğal cilt bakımı için farklı seçenekler vardır ve bunların her birisinin etkisi de farklıdır. Örneğin bazıları siyah noktaları giderirken bazıları ise cilt lekelerini gidermektedir. Aşağıda vereceğimiz önerilerden, ihtiyacınız olanı tercih ederek, evinizde çok rahat bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Siyah Noktalardan Kurtulma Maskesi

Siyah noktalar, cildimizin en büyük sorunlarından birisidir. Bu sorunla baş etmek için farklı kozmetik ürünleri satılmaktadır. Bunlara gerek olmadan evde pratik cilt bakımı ile siyah noktalarınızdan kurtulabilirsiniz.

Siyah noktalardan kurtulma maskesinin hazırlamak için derin bir kaba 1 yemek kaşığı deniz tuzu, yarım yemek kaşığı limon suyu ve 1 yemek kaşığı da saf su ekleyerek karıştırın. Daha sonra karşımı, yüzünüze uygulayın ve 5 dakika bekleyin. Uygulama esnasında sakın çok fazla bastırmayın, çünkü karışımın içinde bulunan tuz, cildinizi çizebilir. 5 dakika sonunda yüzünüzü yıkayın. Siyah noktaların gittiğini göreceksiniz.

Cilt Lekeleri İçin Ballı Limon Maskesi

Cilt lekelerinden kurtulmak için doğanın bize sunduğu iki eşsiz gıda kullanılacak. Evde pratik cilt bakımı yöntemlerinin en önemli malzemeleri olan bal ve limon, cildi olumlu bir şekilde etkiler. Bal, cildin beslenmesini sağlarken, limon ise asidik yapısı sayesinde cilt lekelerinin daha az görünmesine ve yok olmasına neden olur.

Uygun bir kabın içinde 1 çay kaşığı limon ile 2 çay kaşığı balı karıştırın. Kıvam aldıktan sonra cilt lekelerinin yoğun olduğu bölgeye karışımı uygulayın ve 30 dakika bekleyin. Daha sonra yüzünüzü temizleyin.

Doğal Nemlendirici Maskesi

Cildin sağlık kalması için gerekli olan unsurların başında nem gelir. Cildiniz yeterince nemli olduğunda, dışarıdan gelen olumsuzluklardan olabildiğince az etkilenecektir. Bunu evde pratik cilt bakım yöntemleri ile yapabilirsiniz.

Evlerde rahatlıkla bulunan 1 adet yumurta sarısı, 2 çay kaşığı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı da balı, uygun bir kaba alarak karıştırın. Karışım hazır hale geldikten sonra bunu cildinize uygulayın ve 15 dakika bekleyin. Daha sonra ise cildinizi ılık su ile temizleyin.

Evde uygulanabilecek bu maskelerin farklı çeşitleri de var. Bunların hazırlanması çok kolay olmasına rağmen, kullanılan malzemelerin doğal olmasına dikkat edilmelidir. Özellikle bal ve zeytinyağı içeren maskelerde, kesinlikle doğal ve gerçek bal ile zeytinyağı kullanın. Böylece maske, beklentilerinizi daha etkili bir şekilde karşılayacaktır.

Cilt Bakımında Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Çok yönlü bileşenlerinden dolayı cilde faydası olan hindistancevizi yağı birçok faydaya sahiptir. Bu faydalar arasında;

Altta yatan epidermal dokuyu güçlendirmek,

Ölü cilt hücrelerini temizlemek,

Bizi güneş yanıklarından korumak,

Antibakteriyel, antiviral, antifungal ve antioksidan özellikler içermesi vd.

Araştırmalar, hindistancevizi yağının, kronik cilt hastalıklarıyla savaşacak kadar güçlü olduğunu bile gösteriyor. Temizlemeye, nemlendirmeye, makyajı gidermeye, yaraları veya yara izlerini daha hızlı iyileştirmeye ve jilet yanmasını önlemeye yardımcı olmak için hem cildinize hem de saçınıza hindistancevizi yağı kullanın.

Hindistancevizi yağını besinler aracılığıyla tüketmek, antibakteriyel ve antiinflamatuar özellikler ile bağırsağınızı beslemeye yarar sağlar. Ayrıca bağışıklık fonksiyonunu artırmaya yardımcı olan bir sürü sağlıklı yağ içerir.

Sağlıklı cilt, vücudunuzdaki diğer herhangi bir organ gibidir. Hücrelere sürekli olarak oksijen ve besinlerin getirilmesi ve toksinlerin yıkanıp atılması gerekir. Bu nedenle, hormonal ve sindirim işlevine yardımcı olan hindistancevizi yağı, ideal cilt sağlığı için çok önemlidir.

Hindistancevizi yağı ile cildinize düzenli masaj yaptığınızda sonuçlarına inanamayacaksınız. Akneye ve siyah noktalara meyilli ciltler için evde vazgeçilmez hindistancevizi yağı olabilir. Aktarlardan organik sıkım yağlara ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Kadın ve Blog

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio