Cildinize Düşman Olan Etkenleri Öğrenin

Merjam Yazar: Merjam 5 Ocak 2023

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Stres, uykusuzluk, çevresel faktörler, bazı alışkanlıklar cilde zarar vererek erken yaşlanmaya ve cilt sağlığının bozulmasına neden oluyor. Sağlıklı bir cilt için yapmamız gerekenlerin başında onu korumak ve ona zarar veren şeylerden uzak durmak geliyor. İşte bu etkenler...

Cildinize Düşman Olan Etkenleri Öğrenin

Güneş ve solaryum

Güneş ışınında ve solaryumda var olan ultraviyole ışınları cilt hücrelerimizde genetik yapının temel taşları olan DNA moleküllerini olumsuz etkiler.

DNA moleküllerinde kalıcı hasarlar oluşturarak ciltteki kırışıklıklara, ciltte iyi huylu bazen de kötü huylu (kanser) oluşumlara sebep olabilir.

Ultraviyole ışınlarına maruz kalma süresi ne kadar uzarsa gelişmiş olan hasarlar daha da yoğun olabilir.

Açık havada çalışan kişilerde cilt yaşlanması çok daha belirgindir.

Parfüm ve parfümlü kozmetiklerin güneşle teması

Bazı parfüm ve parfümlü kozmetiklerin içlerinde bulunan kimyasal maddeler cilt üzerinde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Kimi zaman reaksiyonun başlaması için güneş ışınına maruz kalmış olmak da gerekir.

Dolayısıyla bu kozmetik ürünler açık alanlarda uygulandığı zaman (yüz ve boyun V bölgesi) güneş temasıyla birlikte alerjik reaksiyona sebep olabilir.

Alerjik durum mevcut ise güneşten korunmak veya kullanılan kozmetik ve kozmetik benzeri içerikleri olan diğer ürünlerin kullanılmamasını öneriyoruz.

Kuru ve rüzgarlı hava

Bazı kişilerin doğal olarak ciltleri kurudur. Dolayısıyla kuru iklimde bulundukları zaman cilt kuruluğu daha belirgin hale gelir.

Kuru ve rüzgarlı hava, ciltlerdeki bazı egzama türlerinin oluşmasına kolaylık sağlar. Kuru ciltli kişilere, özellikle soğuk ve rüzgarlı havalarda mutlaka koruyucu olarak nemlendirici krem kullanmalarını tavsiye ediyoruz.

Pudra, fondöten ve allık kullanımı

Pudra, fondöten ve allık kullanımının ciltte sivilce oluşumunda doğrudan etkisi vardır.

Özellikle terleme ile birlikte sivilce oluşumuna meyilli ciltlerde kapatıcı özelliği olan ürünlerin minimum miktarda kullanılması gerekir.

Yoğun dokulu kozmetikler

Yağlı yapısı olan kozmetikler yine aynı mekanizmayla sivilce oluşumuna sebebiyet verebilir.

Kireçli, aşırı sıcak veya soğuk su

Cildimizin üst tabakasının işlevi vücudumuzdan su kaybını önlemektir. Aşırı sıcak ya da soğuk suda bu tabaka hasar görebilir.

Bu hasar sonucunda da egzama gibi bazı cilt hastalıkları oluşabilir veya artabilir. Bunu önlemek için aşırı sıcak ya da aşırı soğuk sudan kaçınmak gerekir.

Dengesiz ve sağlıksız beslenme

Sağlıksız beslenme sonucunda cilt yaşlanması, tırnaklarda kırılmalar ve saç dökülmesi oluşur. Yoğun diyette saç dökülmesine ve tırnaklarda kırılmalara sebebiyet verebilir.

Düzensiz uyku

Sağlıklı ve düzenli uyku cildin daha pürüzsüz, parlak olmasına etki eder.

Uyku sırasında çevre faktörlerinden (güneş, rüzgar vb.) uzak olan cilt, kendini yenilemek için daha iyi bir ortama kavuşur.

Cildin yıpranmaması için günlük en az 6 saat uyku tavsiye edilir.

Stres

Bazı cilt hastalıkları (yağlı egzama) ciddi bir şekilde kişinin ruhsal ve psikolojik durumundan etkilenerek hastalığın artışına sebep olabilir.

Bazı cilt hastalıkları da (uçuk ve zona gibi) stresli ortamda alevlenerek başlayabilir.

Ayrıca stres cildin oksijen almasını azaltarak cilt metabolizmasını olumsuz etkiler.

Kaynak: Yüksek Topuklar

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio