Beyoğlu’ndaki 444 yıllık baruthane restore çalışması başladı

Merjam Yazar: Merjam 23 Aralık 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Osmanlı döneminde yaptırılan 444 yıllık Piyalepaşa Donanma-yı Hümayun Cephaneliği (Baruthanesi), Beyoğlu Belediyesi tarafından yürütülen restorasyon çalışmalarının ardından Piyalepaşa Gençlik Merkezi ve Millet Kütüphanesi olarak hizmet verecek. İşte restore çalışması hakkında merak edilenler…

Beyoğlu’ndaki 444 yıllık baruthane restore çalışması başladı

Belediye, İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun onay vermesi üzerine, 1578 yapımı tarihi baruthaneyi aslına uygun şekilde restore etmek için çalışma başlattı.

Çalışmalar nasıl başladı?

Restorasyon faaliyetleri kapsamında ilk olarak baruthanenin çevresinde gerekli önlemler alınarak, etrafı çelik bariyerlerle kapatıldı. Tarihi yapının çevresindeki yapılar, alınan kararla kamulaştırıldı.

Tarihi yapıdan kalan özgün malzemeler, koruma altına alınmasının ardından, horasan harcıyla raspa edilerek özgün taş duvarlar ortaya çıkarıldı. Baruthaneyi saran ot ve bitkiler titiz bir çalışmayla temizlendi. Tarihi cephaneliğin altında kalan yapılar ortaya çıkarıldı. Geçmişte yangından ve depremden zarar gören baruthane, olası bir depreme karşı güçlendirildi.

Yapının 5 kubbesi tamir edilerek kurşun kaplamaları yapıldı. Baruthanenin girişinin sağ tarafında bulunan duvar, aslına uygun olarak aynı malzemelerle yeniden inşa edildi.

Ayrıca belediye tarafından baruthanenin etrafında çevre düzenlemesi de yapılıyor. Yaklaşık 10 dönümlük alanı kapsayacak çevre düzenlemesi ile yeşil alan, spor alanı ve çay bahçesi gibi sosyal donatı alanları yapılıyor. Restorasyonu 3 ayda tamamlanması planlanan tarihi yapı, Beyoğlu Belediyesi Piyalepaşa Gençlik Merkezi ve Millet Kütüphanesi olarak hizmet verecek.

10 dönümlük alan Beyoğlu’na kazandırılıyor

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, yaptığı açıklamada, baruthanenin eskiden Osmanlı donanmasının cephaneliği olarak kullanıldığını söyledi.

Tarihi yapının eski yangın ve depremlerden zarar gördüğünü belirten Yıldız, “Yapı, atıl bir durumdaydı. Geçmiş dönemde restorasyonuyla ilgili bir süreç başlatılıyor, fakat akim kalıyor. Büyükşehirle gerekli yazışmaları yaptıktan sonra restorasyon çalışmasını başlattık.” dedi.

Gençlik merkezine dönüştürülecek

Tarihi yapıda 5 kubbe bulunduğunu anlatan Yıldız, projeye ilişkin şunları aktardı: “Ecdat yadigarı böyle güzel bir eserde restorasyon çalışması yapıyoruz. Burası tamamlandığında gençlik merkeziyle, içinde kütüphanesiyle, söyleşi odalarıyla, çalışma atölyeleriyle gençliğin buluşma merkezi olacak. Yapının etrafındaki yerler toparlanacak, basketbol, voleybol, futbol sahaları olacak.

Yine tarihi su terazisi bu yapının hemen yanı başında yer alıyor. Bir restorasyon çalışması da orada gerçekleşecek ve bu alandan su terazisine kadar olan alanda bir millet bahçesi olacak. 10 dönümlük bir yeri Beyoğlu’na kazandırmış olacağız. Burası hem yeşil alan hem millet kütüphanesi ve millet bahçesiyle gençliğin buluşma noktası olacak. Restorasyon çalışmaları 3 ay içinde tamamlanacak.”

“Tarihi yapı depreme dayanıklı yapılıyor”

Restorasyon çalışması hakkında bilgi veren proje danışmanı Prof. Dr. Sait Başaran ise baruthanede daha önce bazı restorasyon çalışmaları yapıldığını ancak uzun süre kaderine terk edilmiş bir yapıyla karşılaştıklarını belirtti.

Beyoğlu Belediyesinin bu yıl tarihi yapıda restorasyon çalışması başlattığını anlatan Başaran, ilk başta bozuk olan alanların tespit edildiğini, yapılması gereken müdahalelerin saptandığını ifade etti.

Başaran, restorasyon çalışmalarının İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun görüşleri ve bilgileri doğrultusunda yapıldığının altını çizerek, şunları kaydetti: “Tarihi yapının restorasyonunu horasan harcıyla yapıyoruz. Kubbeler kurşun levhalarla kaplandıktan sonra içerideki çalışmalara geçtik. Yapının içinde daha önce yapılmış sıvaların hepsi uzaklaştırıldı. Nedeni de o sıvaların niteliği, tutuculuğu tamamen bozulmuş durumdaydı. Onları uzaklaştırdık. Girişin sağ tarafında aynı taş ve aynı horasan malzemesiyle yeni bir duvar örülmeye başlandı. Duvarlarının boşluklarını kapatmak amacıyla hidrolik kireç bazlı malzemeyle enjeksiyon yapıldı. Çalışmalar devam ediyor. Arkadaki girişin üstündeki kısmın çatısı kapatılıyor. Tarihi yapı depreme dayanıklı yapılıyor. Tarihi yapı özgül yapısıyla, özgün durumuyla birebir oranında tekrar ayağa kaldırıldı.”

Kaynak: AA

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio