2022’de en sevilen dünya lezzetleri!

Merjam Yazar: Merjam 2 Ocak 2023

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Farklı tatlar denemeyi seviyor musunuz? Bazı lezzetler farklı aroması ve farklı pişirilme teknikleriyle favoriniz olmayı başarmış olabilir. Peki 2022 yılında dünyada en çok hangi yiyecekler sevildi? Ünlü seyahat rehberi Lonely Planet en çok tercih edilen yiyecekleri ve nerede yenilmesi gerektiğini açıkladı. İşte 2022'nin en çok tercih edilen dünya lezzetleri...

2022’de en sevilen dünya lezzetleri!

10. Dim sum – Hong Kong

Çin mutfağına özgü bir çeşit mantı olan ve buharda pişirilen Dim sum’ın en iyisi bu yıl Hong Kong’ta yapıldı.

9. Pizza – Napoli

Tüm dünyada sevilerek tüketilen pizza’nın İtalya’nın Campania bölgesinde ve kendi ismini taşıyan Napoli’de tadılması şiddetle öneriliyor.

8. Bibimbap – Güney Kore

Bir kasede, sote edilmiş sebzeler, acı biber ezmesi, yumurta ve dilimlenmiş et parçaları eşliğinde sunulan Bibimbap’ın Güney Kore’de yenmesi öneriliyor.

7. Kerevit – Yeni Zelanda Güney Adalar

benzeyen kabuklu bir su hayvanı olan kerevit ile yapılan en iyi yemeğin Yeni Zelanda’nın güneyinde yapıldığı belirtiliyor.

6. Smørrebrød- Kopenhag

Genelde tahıllı ekmeğin üzerinde ve deniz ürünleri ile hazırlanan açık sandvici yemek isteyenlerin başkent Kopenhag’a gitmesi öneriliyor.

5. Som tum – Bangkok

Çoğunlukla Tayland’ın kuzeydoğu kesiminde yenilen yeşil bir papaya salatası olan Som tum, sunduğu geniş lezzet yelpazesiyle en iyi Bangkok’ta yapılıyor.

4. Et dilimleri – Teksas

Dananın sırt bölgesinden çıkan hafif yağlı ve yumuşak etin ızgarada pişirilip ardından dilim dilim kesilip servis edildiği en iyi yer bu yıl Teksas oldu.

3. Sushi – Tokyo

Genellikle çiğ deniz ürünleri ve sebzeler gibi çeşitli malzemeler hazırlanan sushi’nin en iyi Japonya’nın başkenti Tokyo’da yapıldığı belirtiliyor.

2. Curry laksa –  Kuala Lumpur

Malezya, Singapur ve Endonezya’da yaygın olarak yenen baharatlı bir noodle çorbası olan Curry Laksa’nın özellikle Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da yenmesi öneriliyor.

1. Pinxtos – San Sebastián

İspanya’da ekmek üzeri çeşitli lezzetlerin yer aldığı pintxos, en iyi San Sebastian’da yapılıyor.

Kaynak: Ntv Life

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio